Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Policisté zadrželi žháře z Bohumína, prý to udělal kvůli sporům. Způsobil smrt 11 lidí, včetně 3 dětí

  Sobotní bohumínská tragédie má až hororové pozadí. Za smrt jedenácti osob, z toho tří dětí, může žhář, který byt v jedenáctém patře panelového domu nejdříve se šesti lidmi uvnitř podpálil a při odchodu za sebou zamkl vchodové dveře. Následně se měl sám přihlásit policii.

  Takovou tragédii město Bohumín nepamatuje od roku 1990. O to smutnější a děsivější je, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale o úmyslný čin. Za smrt jedenácti osob, včetně tří dětí, může neznámý muž, který měl podle prvotních informací v afektu podpálit byt i se šesti osobami vevnitř a následně je v něm uzamknout. 

  Zbývajících pět osob zahynulo při pokusu o záchranu svých holých životů skokem z dvanáctého patra. 

  „Situace je velmi tragická, nejprve bych rád vyjádřil upřímnou soustrast rodině. Nepamatuji si takovou tragédii za celou dobu, co jsem u hasičů. V tuto chvíli je požár zlikvidovaný. Uvnitř v bytě jsou tři mrtví dospělí a tři děti. Pět osob ve snaze se zachránit skočilo z okna. Všichni však měli zranění neslučitelná se životem,“ uvedl ředitel HZS Moravskoslezského kraje Miroslav Vlček, který tak upřesnil prvotní informace o deseti obětech.

  Ten také doplnil, že se navíc mělo zranit dvanáct osob, z toho dva hasiči.

  Ačkoliv sám nechtěl o příčinách požáru spekulovat, následně to za něj udělal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Všechno nasvědčuje tomu, že se jednalo o žhářský útok,“ sdělil.

  Podle jedné z obyvatelek zmíněného domu Karin Š., která podle ČTK měla hovořit s přítomnými novináři, měli policisté na místě zadržet muže a odvést ho v poutech. Údajně by mělo jít o zmíněného žháře.

  „Zadrželi pána a ptali se ho, jestli to zapálil. On jim s klidným hlasem řekl, že ano, prý to udělal jen tak. Dali mu želízka a naložili ho do auta. Proslýchá se tady, že za tím byly neshody,“ sdělila podle Novinek.cz přítomným novinářům žena. 

  Podle komentářů očitých svědků na sociálních sítích mohlo být obětí z řad dětí mnohem víc. Obyvatelé dvanáctého patra ale měli údajně své děti přes balkony předat sousedům a pak sami skočit dolů. 

  Místní ve facebookové skupině „Bohumín Bohumíňáků“ kritizují postup hasičů, kteří prý k panelovému domu nejenže neměli zvolit tu nejrychlejší cestu, ale navíc údajně měli záchrannou plachtu roztáhnout až po dopadu páté oběti, která se pokusila život zachránit před ohnivým peklem skokem z dvanáctého patra panelového domu.

  Mnozí se práce hasičů zastávají a tvrdí, že na místě byli velmi rychle.

  K tragédii se už vyjádřili i ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš. „Obrovská tragédie dnes v Bohumíně. Při požáru výškového domu zemřelo minimálně deset osob. Upřímnou soustrast pozůstalým,“ napsal Hamáček, který okomentoval i časté dotazy k rychlosti výjezdu zasahujících hasičů. „První hlášení o požáru přijato 17:49, jednotka vyjela za 1:30, na místě 17:54,“ doplnil Hamáček, který popřál zraněným hasičům brzké uzdravení.

  Vyjádřil se i k pachateli a možnému důvodu žhářského útoku. „Vypadá to, že to byl někdo z nejbližšího okolí, pravděpodobně se jednalo o nějaké dlouhodobé sousedské spory. Momentálně je muž v režimu zadržení a bude vyslýchán,“ řekl České televizi ministr. 

  Policie uklidňuje veřejnost, že po nikom není vyhlášeno pátrání a nikomu dalšímu nemá hrozit nebezpečí. 

  K tragédii se vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „Neuvěřitelné neštěstí v Bohumíně. Podle prvních zpráv zemřelo při požáru paneláku jedenáct lidí. Je mi to strašně líto. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Právě jsem mluvil s Janem Hamáčkem, dovolte mi poděkovat všem zasahujícím týmům za jejich obětavost a okamžité nasazení,“ napsal na Twitteru premiér.

  Fotogalerie

  České no-go zóny: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

  Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

  Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

  Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz