jít naiDNES.cz

Řidiči MHD, učitelé a strojvedoucí: O život už v Česku nejde jen horníkům!

Mezi nejrizikovější povolání v posledních letech patří hlavně řidiči MHD, na paty jim ale šlapou i učitelé a strojvedoucí. | foto: Koláž Expres.cz

Profesí, při nichž jde o život, poslední roky povážlivě přibývá. Zatímco doly se postupně uzavírají a horníci odcházejí do důchodu, některá – do té doby celkem „krotká“ – povolání se změnila v každodenní boj o holý život. A to nejen svůj vlastní!

1.Řidiči MHD

I když se platy řidičů metra, tramvají nebo autobusů městské hromadné dopravy nedávno zvýšily a dopravní podniky nabízejí řadu benefitů, zájemci se houfně rozhodně nehrnou.

Vidina hororové šichty, kdy vám do cesty vběhne studentka se sluchátky na uších, matka s kočárkem, která se nerozhlédne, je stejně děsivá jako okamžik, kdy vám cestu zkříží namistrované mladé „hovado v bávu“. A vy s tím neuděláte vůbec nic. I když jste jeli podle předpisů...

V takovém případě vás „netankuje“ ani nabídka jízdenek zdarma pro celou rodinu.

2.Strojvedoucí

Agresi, bezohlednost, „nasalámismus“, ale i lhostejnost musí den co den řešit i ti, kdo každé ráno vyjíždějí jako řidiči vlakových souprav.

Pokud mají štěstí a do jejich vlaku nenastoupí banda namol opilých fotbalových chuligánů, potkají pro změnu „borce“, profesionálního řidiče, který kamion zaparkuje na železničním přejezd. Ten si s parkovištěm, které se mění v adrenalinovou arénu, plete stále více řidičů. Fakt, že na červenou vjedou na přejezd, aby ušetřili pár minut, a riskují životy svoje i cizích lidí, je děsivý.

Samostatnou kapitolou jsou pak ti, kdo se rozhodnou ukončit svůj život a vypraví se ke kolejím.

„V 7.40 došlo ke srážce člověka pod vítkovským tunelem v Praze. Od té doby byl zastaven provoz mezi Prahou hlavním nádražím a Prahou Holešovicemi. Některé vlaky jezdily odklonem přes Libeň, některé byly zrušeny,“ uvedl v pondělí mluvčí Správy železniční dopravní (SŽDC) cesty Marek Illiaš. Sražený člověk po nehodě zemřel.

„Na místo jsme vysílali záchranářskou posádku, lékaře i inspektora. Bohužel osoba utrpěla zranění neslučitelná se životem, proto na místo míří i koroner,“ doplnila mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

3.Učitelé

Někomu se to může stát přitažené za vlasy, na druhou stranu povolání učitele mezi rizikové v dnešní době bezesporu patří. Ty tam jsou doby, kdy se kantor těšil vážnosti a jeho slovo bylo svaté. Dnes se nosí spíš učitelům nadávat, nahrávat si je na mobil, případně je rovnou fackovat a vydávat to za reakci na zkostnatělý systém státního školství.

Mobily na každém kroku, kyberšikana, nevychované děti, nulové pravomoci, málo peněz i rodiče, kteří si o vás při každé příležitosti „otřou boty“ a zchladí si na vás žáhu za vlastní selhání a zpackaný život, to není nic, pro co byste chtěli pět let studovat na vysoké.

A to ani nemluvíme o případech, kterých stále přibývá, kdy studenti neunesou tlak na ně vyvíjený a sáhnou na život sobě nebo jiným lidem...

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře