Navštívili jsme stanové městečko na pražském Žižkově. Žije zde několik bezdomovců ve stanech, všude kolem se válí injekční stříkačky a odpadky!
| foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák
Narkomani chystající si dávku na lavičce u Anděla, feťácké koutky v parcích, kde musí návštěvníci kličkovat mezi injekčními stříkačkami, či třeba stanové městečko u Florence. To všechno zmapovali redaktoři Expresu v několika posledních týdnech, kdy vznikla série reportáží s názvem Peklo na Andělu a Peklo na Žižkově. Narůstajícího problému s pochybnými existencemi si ale všímají obyvatelé snad všech koutů Prahy. Nyní se Expres.cz obrátil na pražské politiky, přičemž nás zajímalo, zda problém vnímají také, jak by jej řešili a zda toho podle nich dělá dost pražský magistrát. Jak na stejné čtyři otázky odpověděli?
Bellu: Takovou Prahu nechci
V rámci seriálu jsme navštívili i Žižkov, konkrétně stanové městečko pod vlakovým mostem nedaleko hlavního nádraží. Výraznou personou Žižkova je někdejší starosta Alexander Bellu (ODS), který se proslavil třeba i bojem s obyvateli Autonomního sociálního centra Klinika.
Vnímáte rostoucí počet narkomanů v ulicích Prahy, na který si spousta Pražanů stěžuje?
Ano, rostoucí problém narkomanů je jedním ze zásadních problémů Prahy. Současné vedení magistrátu problém neřeší a nechává v tom městské části na holičkách. Přitom na bezpečnostní problematice se musí podílet všichni aktéři. Nikdo opravdu nechce žít v městě, kde si nemůžete sednout na lavičku, protože si na ní narkomani šlehají drogy.
Co říkáte na to, že se v Praze tvoří v podstatě no-go zóny? Například stanové městečko na Žižkově, kde se povalují injekční stříkačky.
Že v takovém městě žít nechci. Odmítám, aby se z částí Prahy stala feťácká doupata nepřizpůsobivých. Pokud se rozhodne někdo žít na okraji společnosti, je to jeho volba, ale rozhodně nemůžeme tolerovat jejich agresi a otravování života kolemjdoucích.
Jak podle vás řešit problematiku bezdomovectví a přítomnosti narkomanů v ulicích?
Způsobů, jak situaci řešit, je vícero. Lze posílit policejní hlídky v problematických lokalitách nebo provádět osvětu a nasměrovat narkomany k řešení jejich bezútěšné situace. S Janou Černochovou jsme také prosazovali návrh třikrát a dost, kdy po spáchání tří závažných přestupků může obec dotyčného dočasně vykázat ze svého území. V praxi se to již v minulosti osvědčilo.
Takhle to vypadá ve stanovém městečku na Žižkově. Po okolí jsou poházeny injekční stříkačky.
Dělá magistrát dost pro to, aby tento problém vyřešil?
Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do
23:30
pondělí 7. března 2022. Anketa je uzavřena.
Absolutně nedělá. Je to velmi špatná zpráva a jednoznačně vizitka primátora a Rady hl. m. Prahy. Zdeněk Hřib jako velitel městské policie má nástroje, aby problém řešil. Raději se ale zajímá o to, jak dát slevu lidem, co budou jezdit ve sněhu na kole.
Scheinherr: Bez odpovědi
Redakce se pochopitelně obrátila také na zástupce vládnoucí koalice magistrátu, který je právě kvůli zvýšené přítomnosti narkomanů či bezdomovců kritizován.
Zastupitel a náměstek primátora Adam Scheinherr ale na otázky během dvou týdnů neodpověděl.
Udženija: Nemají rádi řidiče, feťáky opatrují
Jednou z vůbec nejvýraznějších pražských političek je zastupitelka za ODS Alexandra Udženija. Ta je známá tím, že především pražské Piráty vůbec nešetří.
Jinak tomu nebylo ani poté, co jsme jí položili otázky ohledně problematiky narkomanů v ulicích města.
Vnímáte rostoucí počet narkomanů v ulicích Prahy, na který si spousta Pražanů stěžuje?
Samozřejmě že ano. Je to důsledek aktivistické politiky hnutí Praha sobě a Pirátů pro narkomany a bezdomovce. Nazvala bych to vítací politikou ve stylu: Pojďte všichni do Prahy, my vás ubytujeme v hotelu nebo vám dáme byt, budeme se o vás starat. Mám pocit, že stejně tak jako nemají rádi řidiče, naopak bezdomovce a narkomany opečovávají. Zatímco v minulých letech se tento problém dařilo z ulic Prahy postupně vytlačovat, v současné době na některých místech a v centru Prahy opět narůstá až za únosnou mez.
Co říkáte na to, že se v Praze tvoří v podstatě no-go zóny? Například kolem Smíchova existují vyloženě feťácké koutky v parcích, na Žižkově kousek od nádraží zase stanové městečko, kde se povalují injekční stříkačky.
Pro mě osobně je představa, že v Praze existují nějaké no-go zóny, absolutně neakceptovatelná. Radní pro sociální oblast Milena Johnová z Prahy sobě v podstatě hází řešení situace na městské části. Je to celopražský problém a bez podpory a spolupráce ze strany magistrátu to žádný starosta sám o sobě nevyřeší. V rámci novelizace přestupkového zákona navíc radnice přišly o možnost problémové lidi z území městské části vykázat. A to je špatně! Strážníci městské policie tím ztratili jedinou možnost, jak efektivně postihovat dlouhodobě problémové osoby či drogově závislé.
Jak podle vás řešit problematiku bezdomovectví a přítomnosti narkomanů v ulicích?
Především musí existovat celopražská koncepce, která musí obsahovat jak prevenci, tak i účinné nástroje na potírání těchto nežádoucích jevů. Z iniciativy starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové podepsala ještě i Praha 2 a Praha 1 desetibodovou deklaraci, ve které požadujeme od vedení hlavního města zlepšení vzájemné komunikace v oblasti protidrogové politiky a návratu možnosti vykázání nežádoucích osob.
Dva narkomani si připravovali dávku na rampě pro kočárky.
Dělá magistrát dost pro to, aby tento problém vyřešil?
Strážníků v ulicích je kritický nedostatek a magistrát pod vedením Pirátů a Prahy sobě jim ještě hází klacky pod nohy tím, že jim snižuje v rámci rozpočtu peníze. Bezdomovcům a narkomanům svojí politikou otevírá dveře a svým laxním přístupem celou situaci jen zhoršuje. Ať se pan primátor Hřib a jeho radní přijdou podívat, s čím se musí dennodenně setkávat rodiny, děti, lidé, kteří v těchto místech žijí.
Prokop: Sami jsme na to krátcí
K situaci v ulicích Prahy se pro Expres.cz vyjádřil i zastupitel Ondřej Prokop, který zároveň figuruje také v zastupitelstvu Prahy 11. Ta řeší problémy s narkomany také, prý ale zatím ne v takové míře.
Vnímáte rostoucí počet narkomanů v ulicích Prahy, na který si spousta Pražanů stěžuje?
V Praze 11, kde se pohybuji nejčastěji, je situace relativně pod kontrolou, i když se v čase a hlavně v konkrétních lokalitách zhoršuje. Vím ale samozřejmě o obrovských problémech, které řeší v jiných městských částech.
Co říkáte na situaci ohledně no-go zón v Praze? Například kolem Smíchova existují vyloženě feťácké koutky v parcích, na Žižkově kousek od nádraží zase stanové městečko, kde se povalují injekční stříkačky.
Naprosto rozumím tomu, že se místní v takových podmínkách necítí bezpečně. Samotné městské části jsou na řešení krátké a je bezpodmínečně nutné, aby měly podporu ze strany magistrátu. A ta, soudě dle některých reakcí, je přinejmenším nedostačující.
Jak podle vás řešit problematiku bezdomovectví a přítomnosti narkomanů v ulicích?
Především trpělivou, soustavnou a hlavně promyšlenou sociální prací.
Výstavní skříň parku u Bertramky: obaly od stříkaček, lahviček od drog i dezinfekčních hadříků
Dělá magistrát dost pro to, aby tento problém vyřešil?
Obávám se, že nikoliv. Vedení Prahy má v oblasti sociální politiky velké ambice a zahajuje jeden projekt za druhým, chybí ale důslednost. To se projevilo například při obsazování sociálních bytů. Ačkoliv magistrát sliboval dlouhodobou práci s novými nájemníky či pomoc při řešení konfliktů, nic z toho se mnohde neděje. Původní obyvatele tak obtěžuje hluk, zápach, znečištění společných prostor nebo právě zvýšený výskyt drogově závislých.