jít naiDNES.cz

Zabiják z Nového Zélandu: Šedá myš toužící po slávě, jejímž vzorem byl Breivik

Jsem jen obyčejný bílý muž, z běžné rodiny, který se rozhodl vystoupit z davu, aby zajistil budoucnost svým lidem, napsal ve svém manifestu o 94 stranách Australan Brenton Tarrant (28), než v mešitách v novozélandském městě Christchurch postřílel bezmála padesát lidí a desítky jich zranil. Sám sebe popsal jako etnonacionalistu a „fašistu“, ve finále hlavně jako muže, který vezme spravedlnost do vlastních rukou.

Pocházel ze skotské, irské a anglické rodiny. Netrpěl nedostatkem ani nežil v luxusu, vyrůstal bez vážných problémů. Po vzdělání netoužil, spokojil se se střední školou, velké ambice nikdy neměl. Brenton Tarrant z Graftonu v Novém Jižním Walesu sám sebe popsal jako normálního člověka, spíše introverta, který nikdy netoužil po tom být slavný.

„Jsem jen obyčejný bílý muž z dělnické třídy,“ popisuje Tarrant sám sebe v manifestu. „Moji rodiče jsou skotského, anglického a irského původu, moje dětství bylo normální, bez jediného problému,“ pokračuje. „Nechodil jsem na univerzitu, neměl jsem o ni zájem. Krátce jsem pracoval, než jsem investoval nějaké peníze do kryptoměny, vydělané peníze jsem použil na své cesty po světě,“ napsal o sobě Tarrant, který podle The Daily Examiner pracoval jako osobní trenér v Big River Squash & Fitness Centre.

Útok na přistěhovalce a migranty prý plánoval dva roky, Christchurch vybral tři měsíce předem. Nový Zéland v jeho hledáčku původně vůbec nebyl. Nakonec vybral klidné místo, aby dal všem najevo, že „nikde na světě nejsou za současného stavu v bezpečí“.

„Nikdy nedobydou naši zem a nikdy nenahradí naše lidi,“ píše Tarrant.

Střelné zbraně pak použil hlavně proto, aby on i jeho parťáci získali maximální publicitu. Nevýrazný mladík, který nikdy nevybočoval a nevyčníval z davu, chtěl najednou vyniknout.

„Vybral jsem si střelné zbraně, které podle mě mají větší dopad, zajistí mi prostor v médiích, navíc by to mohlo mít větší vliv na politiku Spojených států a tím i na politickou situaci ve světě,“ mínil Tarrant.

Brenton Tarrant, který se považuje za následovníka Breivika.

Brenton Tarrant, který se považuje za následovníka Breivika.

„Na Nový Zéland jsem přijel jen proto, abych tu žil dočasně, když jsem vše plánoval a trénoval, brzy jsem zjistil, že je to vlastně ideální cíl, protože je stejně bohatý jako místa na Západě, kde útočili muslimové,“ dodal.

Fitness trenér, který byl na dovolené v Severní Koreji a ve chvílích si dopisoval s Andersem Behringem Breivikem, jehož obdivoval, chtěl muslimy nechat zakusit „jejich vlastní medicínu“...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:55 13. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  44
 • Tvl
  17
 • Cože
  16
 • Haha
  14
 • Trapas
  12
 • Sladký
  10
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat