jít naiDNES.cz

Kdo se připoutal k soše Koněva? Klempíř Michal, který se kvůli protestu zadlužil!

Muž vyjádřil svůj nesouhlas s odstraněním sochy. | foto: Jiří Meixner/Petr Topič, MAFRA

Radnice Prahy 6 v pátek odhlasovala, že sochu maršála Koněva na náměstí Interbrigády nahradí pomník osvobození. Proti tomuto rozhodnutí protestovalo už několik lidí. Tím posledním je zhruba třicetiletý klempíř Michal Šulc z Liberecka. Příběh, jak a proč se k soše připoutal, je obzvláště zajímavý. Kvůli netradiční demonstraci se zadlužil v bance!

Michal Šulc se k soše připoutal v pondělí v podvečer. Reportérům serveru iDNES.cz sdělil, že se ho celá záležitost dotýká, protože jeho děda bojoval za druhé světové války.

„Nejsem proruský, ale nevím, proč bych měl být protiruský. Stejně tak nejsem ani proamerický nebo protiamerický,“ řekl protestant, který ale u sochy vydržel jen chvíli, protože ráno vstával do práce. 

Deset minut před osmou se tedy Šulc odpoutal, chvíli diskutoval s přítomnými a zase zmizel. Mezitím se z něj ale stala hvězda sociálních sítí.

Český novinář Filip Horký s Michalem Šulcem udělal krátký rozhovor, který poté sdílel na svém Twitteru. Demonstrant v něm prozradil například to, že si kvůli protestu musel vzít den volna v práci a půjčil si peníze v bance.

Muž vyjádřil svůj nesouhlas s odstraněním sochy.

Muž vyjádřil svůj nesouhlas s odstraněním sochy.

„Vzal jsem si volno, zadlužil jsem se v bance, nakoupil jsem si tyhle věci, květiny. Vydal jsem se sem až z Liberecka, abych lidem otevřel srdíčko. Je to poslední veliký památník a není fér na něj zapomínat,“ sdělil Šulc.

„Jsem vyučený klempíř, jsem živnostník, lezu po střechách, riskuji každý den život. Mám tak nízký plat, že když mi jednou za sezonu někdo nezaplatí, jsem v exekuci. Ale tohle (socha Koněva) se mne dotýká mnohem více a mnohem razantněji,“ zakončil demonstrant.

Musel si vzít volno v práci.

Musel si vzít volno v práci.

Debaty ohledně odstranění sochy maršála Koněva se vedou už delší dobu. Radnice Prahy 6 nechala na začátku září památník zakrýt. Plachta tam ale dlouho nevydržela.

Minulý pátek zastupitelé schválili, že socha bude odstraněna a přesunuta do muzea. S tím se ale mnoho lidí nemůže smířit. 

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat