Topolánek hájil Tibet dříve než Kalousek. Proč najednou přestal?

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se v úplně novém světle vybarvil předseda TOP09 Miroslav Kalousek, kterého si do té doby asi stěží někdo dokázal představit jako horlivého aktivistu za práva Tibetu, který neváhá v čele davu s vlajkou v ruce jít na barikády. Před několika lety projevoval stejné sympatie s Tibetem tehdejší premiér Mirek Topolánek z ODS. Dnes už se ale k Tibetu nevyjadřuje, co je důvodem tohoto obratu?

Fotogalerie

Předseda TOP09 Miroslav Kalousek asi mnoho lidí překvapil, když se během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pasoval do role zapáleného demonstranta za svobodu Tibetu a bojovníka za lidská práva. Před několika lety tuto roli ale zastávala jiná výrazná postava české pravicové politiky.

Ještě než Kalousek vůbec na protibetský aktivismus začal pomýšlet, byl jedním z nejhlasitějších podporovatelů této malé země, kterou si Čína nárokuje jako své území, tehdejší předseda vlády a předseda ODS Mirek Topolánek.

Topolánek rozvířil klidné vody servilního přístupu naší země k Číně tím, když na olympijské hry do Pekingu v roce 2008 jako člen české delegace odletěl s tibetským odznáčkem na klopě saka. Číňany tím pobouřil tak, že si povolali českého velvyslance Vítězslava Grepla, aby tento z jejich pohledu nepřátelský projev vysvětlil.

Pro Topolánka celá tibetská aféra vyvrcholila tím, že ač je držitelem diplomatického pasu, bylo mu následně odmítnuto vydání víza pro vstup do Číny. Dnes ale Topolánka o Tibetu mluvit neuslyšíte a do Číny může opět bez omezení cestovat. Co je důvodem tohoto obratu?

Koncem roku 2014 se Topolánek stal manažerem přepravce plynu Eustream. Ted patří do o Energetického průmyslového holdingu (EPH), který vlastní podnikatel Daniel Křetínský a finanční skupina J&T. Podíl ve skupině J&T nyní drží právě Číňani. Topolánkův exces s Tibetem byl očividně v Číně zapomenut výměnou za dobře placenou práci.

Topolánek je tedy krásným příkladem rčení „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Ta tam je podpora Tibetu a kritika čínských poměrů a potlačování lidských práv. U Topolánka jí vystřídaly statisícové měsíční příjmy od Čínských investorů. Otázkou tak je, zda k podobnému obratu s dostatečně vysokou nabídkou v budoucnosti nedojde i u Kalouska.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 pátek 29. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • 51
  • 17
  • 14
  • 14
  • 13
  • 13