Nebuďte jako TOP 09! Prezident Zeman tepe ODS kvůli Klausovi mladšímu

15. března

Miloš Zeman se postavil na stranu Klause mladšího. | foto: Profimedia.cz

Václav Klaus mladší rozjel svým nedávným projevem ve Sněmovně válku v ODS. Jedni ho ze strany vyhazují, druzí se ho hlasitě zastávají. Mezi ty druhé se postavil i prezident Miloš Zeman, který svou politickou kariéru spojil zejména s konkurenční ČSSD. Podle Zemana by konec Klause ODS uškodil. Hlava státu si také nezapomněla rýpnout do TOP 09.

Některé členy ODS pořádně rozpálilo, že Václav Klaus mladší v úterý na plénu Sněmovny přirovnal český parlament k židovskému výboru, který místo toho, aby schvaloval zákony, jen rozhoduje o tom, koho pošle do transportu.

Strana poté vydala oficiální prohlášení, v němž se od slov Klause distancuje a vyzývá exprezidentova syna k odchodu. Sám Klaus mladší svým kolegům jasně vzkázal, že odcházet nehodlá.

„Václav Klaus se stále více vzdaluje hodnotám a kultuře ODS a myslím, že některé jeho výroky jsou i za hranicí zdravého rozumu. Situace je už neúnosná. Toto se netýká už jen klubu, ale poškozuje to celou stranu,“ řekl serveru iDNES.cz předseda ODS Petr Fiala.

Úplně jinak se ale na celou situaci dívá prezident České republiky Miloš Zeman. Ten tradiční politické straně poradil, aby se Klause nezbavovala.

„Jestliže vyloučíte úspěšného politika, pak to stranu oslabí, ale jestliže vyloučíte neúspěšného politika, pak to straně pomůže. Václav Klaus nepochybně není neúspěšný politik,“ sdělil prezident pro ParlamentníListy.cz.

Zeman argumentoval tím, že v posledních parlamentních volbách dostal Klaus nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů ODS a celkově se umístil na druhém místě za současným premiérem Andrejem Babišem. 

Klause tehdy zakroužkovalo přes dvaadvacet tisíc voličů. Předsedu ODS Petra Fialu jen něco málo přes šest tisíc.

V prohlášení ODS se píše, že Klaus dlouhodobě poškozuje stranu. S tím Zeman zásadně nesouhlasí.

„Vycházím z toho, že každý politik má být z hlediska své prospěšnosti hodnocen podle toho, kolik preferenčních hlasů své straně získá. Z tohoto hlediska Václav Klaus mladší v Praze, pokud vím, získal ODS nejvíce preferenčních hlasů. Takže o poškozování se těžko dá mluvit,“ míní Zeman, který ještě přidal menší rýpanec do TOP 09 a také do aktivisty a politologa Michaela Romancova, který konec Klause kvituje.

„ODS se až dosud pod vedením Petra Fialy chovala vcelku racionálně. Neztotožňovala se s hysterií, kterou vyjadřovala po celou dobu své pětiprocentní parlamentní praxe TOP 09, a nemyslím si, že by ODS příliš pomohlo, kdyby ji chválili lidé typu pana Romancova,“ pravil Zeman.

Fotogalerie

Anketa

Nebuďte jako TOP 09! Prezident Zeman tepe ODS kvůli Klausovi mladšímu

Super 90
Haha 11
Cože 10
Tvl 13
Komentáře