jít naiDNES.cz

Hádka o základ ODS: Klaus ml. má víc příznivců než celá strana dohromady!

Petr Fiala a Václav Klaus mladší. Jsou věci, na kterých se ti dva snad nikdy neshodnou. | foto: Profimedia.cz

Skončí Václav Klaus mladší v ODS, nebo vlnu nevole spolustraníků ustojí? Výzvu k odstoupení z poslaneckého klubu po kontroverzním přirovnání českého parlamentu k židovskému výboru oblíbený politik odmítl, a tak je nyní míč na nohou představitelů strany. Pokud ovšem Klause vyhodí, zřejmě si pod sebou podřežou větev. Minimálně co do odezvy na sociálních sítích má totiž syn bývalého prezidenta větší dosah než všichni ostatní členové dohromady. „Jestli vás vyloučí, rozhodně je volit nebudu,“ vzkazují Klausovi desítky fanoušků!

Aby byl politický subjekt úspěšný, potřebuje výraznou osobnost, se kterou se voliči ztotožní a budou k ní vzhlížet. To je věc, již potvrzují každé volby. ANO má Andreje Babiše, Piráti zase Ivana Bartoše a SPD Tomia Okamuru. Zřejmě nejvýraznější personou se ale může chlubit ODS, vždyť Václav Klaus mladší se pro svou odvahu říkat věci na plnou pusu stal v podstatě celebritou.

Pravda, jeho včerejší přirovnání, že se český parlament chová jako židovský výbor za války, přejímá nařízení Evropské unie a pouze rozhoduje, kdy jaký její zákon pošle k projednání u nás, už možná bylo trochu za hranou. Ne ale snad natolik, aby za něj modla voličů dostala padáka. Jenže ODS Klause juniora skutečně ještě včera večer vyzvala k odchodu z poslaneckého klubu, a když to odmítl, předseda Petr Fiala se nechal slyšet, že bude strana jednat o jeho kompletním vyhazovu.

„Václav Klaus se stále více vzdaluje hodnotám a kultuře ODS a myslím, že některé jeho výroky jsou i za hranicí zdravého rozumu. Situace je už neúnosná. Toto se netýká už jen klubu, ale poškozuje to celou stranu,“ řekl Fiala serveru iDNES.cz

Výkonná rada ODS se má poradit, zda podpoří odvolání Klause mladšího z funkce šéfa školského výboru Sněmovny a zda ho vyzve k odchodu z dolní komory parlamentu.

ODS bude rozhodovat o osudu Václava Klause mladšího.

ODS bude rozhodovat o osudu Václava Klause mladšího.

Skutečně je situace tak neúnosná, jak říká Fiala, nebo se zkrátka představitelům ODS hodí vzniklá situace do krámu při jejich snaze Klause mladšího vyštvat, jak se už dlouho spekuluje? Ať tak či onak, měli by se občanští demokraté zamyslet nad důležitou věcí.

Vyhazov Klause by znamenal hodně citelný odliv voličů. Zřejmě žádný další politik, a už vůbec ne představitel ODS, nemá komunikační kanály s tak velkým dosahem jako on. 

Pro představu, syna bývalého prezidenta jen na Facebooku sleduje bezmála 109 tisíc lidí. V případě samotného stranického předsedy Petra Fialy je to skoro třikrát méně, konkrétně 38 tisíc. Podobně je na tom Alexandra Udženija se 42 tisíci a skoro dvacetitisícová Miroslava Němcová. Další členové, jako třeba Zbyněk Stanjura, už zajímají jen tisícovky, spíše stovky uživatelů.

Nehledě na to, že Václav Klaus mladší je se svými fanoušky skutečně v neustálém přímém kontaktu. Pod jeho příspěvky se vždy rozproudí diskuze, často je sdílí tisícovky lidí. Nejinak tomu bylo i ve včerejším případě, kdy Klaus zveřejnil graf, podle něhož začalo na jeho stránce po vypuknutí kauzy „židovský výbor“ silně přibývat palců nahoru.

„Zdá se, že český lid má mučedníky stále ve velké oblibě. Děkuji za podporu! Dobrou noc,“ napsal k přiložené fotce.

Václav Klaus mladší se vysmál kauze MeToo.

Václav Klaus mladší

A že má skutečně velkou podporu, to dokazují i komentáře, v nichž mu fanoušci vyjadřují podporu. Převážně se shodují na tom, že pokud Václav Klaus mladší ODS opustí, strana se s jejich hlasem může rozloučit.

„To přirovnání na někoho mohlo třeba působit trochu rozpačitě, ale bylo bohužel zcela trefné a pravdivé. V žádném případě, pane Klausi, neodcházejte. Pokud vás vyloučí, tak sami musí posléze poznat, že jste byl jeden z hlavních lidí, kvůli nimž byla ODS volena,“ vzkazuje například Jiří.

„ODS si odstřelí jediného výrazného a zajímavého politika, kterého dnes má. Co k tomu dodat. Kdysi jsem ji volil rád, pak jen kvůli vám, teď už nebudu,“ přidává se Jáchym.

Další lidé se zase snaží Klause přesvědčit, aby založil vlastní stranu. Prý by rozhodně měla šanci na úspěch.

„Pane Klausi, kdybych se někdy hypoteticky rozhodoval pro svůj hlas hozený ODS, tak jedině kvůli vám. Jste člověk s vlastním názorem a chlap, co má koule! Myslím, že je čas odejít od té bandy patolízalů a rozjet to na vlastní triko. Šance na úspěch je značná!“ píše Klausovi další z fanoušků.

O dalším osudu Václava Klause mladšího v ODS se nejspíš rozhodne v průběhu následujících několika dní. Vezmou si představitelé strany k srdci varování lidí, kteří v Klausovi vidí klíčový důvod, proč ji volit?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 12. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  339
 • Trapas
  77
 • Haha
  37
 • Tvl
  33
 • Cože
  17
 • Sladký
  16
Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Čtvrtek 19. září 2019, svátek má Zita

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • jít naiDNES.cz