Středa 23. září 2020, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Ústupek Penty, nebo jen almužna? Zisk lukrativních pozemků měla být krádež za bílého dne

  Vizualizace toho, jak se mohla proměnit pražská Masaryčka. | foto: Autor: Penta Investment

  Podlehla Penta tlaku veřejnosti a politiků, když rozhodla, že změní projekt čtvrti od Zahy Hadid? Nebo se jen přistoupilo na tradiční hru, kdy vítězný investor rozdá poraženým „nějaké ty drobky“? Ať už je důvod jakýkoliv, okolí Masarykova nádraží čekají velké změny a navzdory očekáváním z předešlých měsíců z nich možná Pražané budou alespoň částečně profitovat.

  Ještě v dubnu se obyvatelé Prahy 1 bouřili proti obřímu obchodně-administrativnímu komplexu, který byl součástí velkého projektu na Masaryčce. Skupina Penta Investments využila nouzového stavu a potřebná územní rozhodnutí získala od politiků bez větší debaty s občany.

  Stavební úřad Prahy 1 tehdy ani na úřední desce neoznámil zahájení řízení, takže se ho nemohla veřejnost účastnit a vznášet své připomínky. 

  Že se jednalo o podraz na Pražany, si mysleli jak někteří politici, tak nezisková organizace Arnika, která projekt dlouhodobě sleduje.

  „Věřili jsme, že se nám zákonnou cestou podaří prosadit úpravy projektu, na kterých panuje obecná shoda. Bohužel, povolování staveb v Praze 1 je pouhá fraška. Je vidět, že úředníci i samospráva včetně Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy hájí soukromé zájmy navzdory velké části obyvatel Prahy a rozhodují v naprosté tajnosti,“ řekl Václav Orcígr z Arniky.

  Podobně se vyjadřoval bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský, který dostavbu území kolem magistrály sleduje a podle vlastních slov ji vnímá jako jedno z nejdůležitějších témat komunální politiky v Praze.

  Že by se stal zázrak a projekt se změnil, nikdo nepředpokládal. Potvrdil nám to i člen Pirátské strany v Praze 1 David Bodeček.

  „Ta věc je bohužel upečená. Šance je promarněna a zbytky trvale žijících obyvatel realizace tohoto projektu vyžene. Občas vítězové bitev v úctě k protivníkovi mu dávají almužnu jako poděkování za statečný boj. Kéž by Penta přišla alespoň s částečnou změnou názoru. Pouze trvale žijící obyvatelé dávají obci či městské části život. S takovým postupem Penta či jiný developerský vlkodlak a ničitel života v historickém centru nepočítá. Stavba takového kolosu plánovaná na Masaryčku nepatří,“ smutnil v dubnu Bodeček.

  Jeho přání se zřejmě naplnila a Pražané od Penty skutečně nějaké ty „drobky a almužnu“ dostanou.

  Vizualizace toho, jak se mohla proměnit pražská Masaryčka.
  Vizualizace toho, jak se mohla proměnit pražská Masaryčka.

  Penta se rozhodla přepracovat velkou část svého projektu a ještě letos by měla vyhlásit novou soutěž. Toto rozhodnutí je překvapivé i z toho důvodu, že podle odborníků to bude Pentu stát nemalé peníze.

  „S městem jsme uzavřeli dohodu, že na druhou část projektu vypíšeme znovu architektonickou soutěž. Dohodli jsme se také, že minimálně čtyřicet procent ploch tam budou představovat byty, a nikoliv kanceláře,“ řekl pro Hospodářské noviny Rudolf Vacek, ředitel developmentu v Pentě Real Estate.

  Původně měla nová byznysová čtvrť přijít zhruba na deset miliard korun a hotovo mělo být v roce 2025, změnou projektu se termíny budou měnit.

  Vizualizace toho, jak se mohla proměnit pražská Masaryčka.

  Ať už Pentu ke vstřícnému kroku přimělo cokoliv, podle zjištění Deníku N nemusí propadat depresím, protože lukrativní pozemky v centru Prahy získala velmi výhodně, možná až podezřele.

  Deník N cituje názor, že se jedná o úspěšnou krádež za bílého dne. Penta svého času za pozemky zaplatila 408 milionů korun.

  Původně chtěly kolem nádražní budovy plánovat výstavbu České dráhy, které se podivným způsobem ze hry o samy vyřadily. Problém byl v tom, že ČD podepsaly smlouvy o předkupním právu se společnostmi, jež parcely nikdy nezískaly.

  Fotogalerie

  Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

  Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

  Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

  Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz