jít naiDNES.cz

Případ Nečesaný: Kdo ho chtěl dostat do kriminálu a největší otazníky jeho kauzy

Zatímco byl Lukáš Nečesaný u soudu prohlášen za nevinného, připomeňte si celý případ! Jak to celé začalo a na základě čeho mohl být mladý muž nakonec zproštěn obvinění? A hrozí mu, že se ještě rozsudek změní?

Cesta Lukáše Nečesaného ke svobodě byla pořádně trnitá. V roce 2013 byl obviněn, že brutálně napadl kadeřnici tupým předmětem, aby ji mohl okrást. Ačkoli to mladý muž vytrvale popíral a neexistoval dostatek přesvědčivých důkazů, poslal jej Krajský soud v Hradci Králové na 16 let do vězení. Lukáš Nečesaný stále trval na tom, že je nevinný a odvolal se k Vrchnímu soudu v Praze, který rozsudek zrušil a vrátil k projednání. 

Protože však případ přezkoumával stejný soudce jako poprvé, byl Nečesaný opět odsouzen, a to na 13 let. Znovu se tedy odvolal a rozsudek byl zrušen podruhé. Poté byl Nečesaný vrchním soudem propuštěn z vězení. Případ se však znovu dostal ke krajskému soudu a tentokrát vrchní soud rozsudek potvrdil. Lukáši Nečesanému tak nezbylo než se odvolat k Nejvyššímu soudu. 

Během doby, kdy Lukáš Nečesaný střídavě pobýval na svobodě a za mřížemi, se mu podařilo oženit se. S manželkou Veronikou se znají již od dětství. Pár poté přivedl na svět dnes dvouletou dceru Natálku. Museli se však potýkat s řadou nenávistných útoků včetně nařčení, že dítě ve skutečnosti neporodila Veronika a celý vztah je jen kampaň na podporu Nečesaného. 

Nejvyšší soud v pondělí vyřkl jasný verdikt - Lukáš Nečesaný je nevinný. A to na základě několika nepopiratelných faktů. Napadená žena si několikrát nebyla jistá, zda Nečesaného skutečně poznala a svou výpověď několikrát změnila, opakovaně upravovala také jiné detaily své výpovědi, a to pravděpodobně kvůli amnézii. Neseděl také časový rámec, v rámci kterého k útoku došlo. Vzhledem k tomu, že se Nečesaný již krátce po něm nacházel u své babičky, útok by pravděpodobně nemohl stihnout. 

Dalším významným důkazem, který mluvil ve prospěch Nečesaného, byl fakt, že jeden z vyšetřovatelů, který se případem zabýval, měl v době vyšetřování poměr se svědkyní v případu. Té se měl svěřit, že s důkazy manipuloval tak, aby vypovídaly proti Lukáši Nečesanému. 

Na základě těchto okolností byl v každém případě mladý muž uznán nevinným. Vrchní žalobkyně se však proti rozsudku odvolala, a tak nemá ještě vyhráno. Pokud by mu znovu hrozilo uvěznění, může se odvolat k Ústavnímu či Evropskému soudu. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:08 20. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  9
 • Super
  8
 • Cože
  5
 • Haha
  4
 • Sladký
  4
 • Tvl
  4
Komentáře