Londýnská mešita má s terorismem zkušenosti, byla semeništěm islamistů

Terorista Abu Hamza byl odsouzen v USA na doživotí. | foto: Profimedia.cz

Po útoku na mešitu ve Finsbury Park klade řada komentátorů důraz na fakt, že se útočník je běloch, který na muslimy útočil naprosto vědomě s cílem je zabíjet. Také svědkové události toto potvrdili, když zadržený muž měl bezprostředně po útoku křičet: „Chci zabíjet všechny muslimy!“ Je paradoxem, že zaútočil právě na mešitu, ve které se v minulosti radikalizovalo několik pozdějších teroristů.

Mešita ve Finsbury Park byla dlouhodobě známá jako kontaktní body pro islamisty. Dokonce deset let po jejím otevření v roce 1998 uváděla stanice BBC tento muslimský svatostánek za místo, kde panují „největší obavy z islámského extremismu ve Velké Británii“.

Jako imám v tomto komplexu modliteben působil nechvalně známý terorista Abu Hamza, který byl později vydán do USA, kde ho odsoudili k doživotnímu trestu odnětí svobody. Tento jednoruký a jednooký Egypťan byl svého času mluvčím Al-Káidy a byl v kontaktu s útočníky na Světové obchodní centrum v New Yorku. V roce 1998 se účastnil únosu jemenského letadla, který stál život čtyři lidi.

Muž s hákem místo ruky se proslavil ohnivými protiamerickými a radikálně islámskými kázáními, oslavoval teroristické útoky včetně Dvojčat a v budově mešity dokonce docházelo k vojenským cvičením. V postavě tohoto imáma však výčet nechvalně proslulých islamistických radikálů zdaleka nekončí.

Do mešity chodili čerpat moudra i další členové Al-Káidy, jako přímý účastník útoku na WTC 11. 9. 2001 Zacarias Moussaoui, jenž měl unést páté letadlo, a jeho parťák, takzvaný “shoe bomber“ Richard Reid, který se později pokusil o bombový atentát v letadle za pomoci výbušniny v botě.

Kázání v mešitě absolvoval také alžírský terorista Kamel Bourgass, který v roce 2003 s ostatními útočil v londýnském metru za použití jedu ricin a později zavraždil kriminalistu, za což byl odsouzen na doživotí. Ještě můžeme jmenovat Mohammada Sidique Khana, který se účastnil rozsáhlých bombových útoků v londýnských dopravních prostředcích v roce 2005. Teroristé za sebou tenkrát nechali 56 mrtvých a 700 zraněných.

V roce 2003 mešitu ve Finsbury park vyklidil ozbrojený kontingent policie a na dva roky byl komplex uzavřen. Po znovuotevření úřady budovu ostře sledovaly a byla přejmenována na Severní londýnskou centrální mešitu, aby neexistovaly žádné další vazby na terorismus.

Novému vedení mešity bylo opakovaně vyhrožováno ze strany radikálů.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:54 17. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  34
 • Cože
  17
 • Trapas
  17
 • Sladký
  15
 • Tvl
  12
 • Haha
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat