Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Koronavirus na Slovensku: Muž umírá v nemocnici, matka zatajila dovolenou v Itálii

  I Slovensko bojuje s koronavirem a lidskou hloupostí. Šestaosmdesátiletý Slovák leží v nemocnici s příznaky koronaviru a jeho stav je velmi vážný. Jeho rodina lékařům tvrdila, že spadl ze žebříku a kvůli tomu má problémy s dýcháním. Později se ukázalo, že vnuk úřadům zatajil, že byl v Benátkách na karnevalu, odkud mohl přivézt nákazu. Jiná žena s nemocným dítětem lékařům na pohotovosti nepřiznala, že byla na dovolené v Itálii.

  Slovenský server Noviny.sk uvádí, že košickým lékařům nejprve jeden z příbuzných (údajně šlo o vnuka) šestaosmdesátiletého muže zatajil, že někdo z jeho rodiny vycestoval do zahraničí.

  „Když se ho ptali na to, jestli někdo z rodiny cestoval, uvedl, že ne,“ píše výše uvedený web.

  Až o několik hodin později přišla jiná příbuzná hospitalizovaného muže na návštěvu a lékařům sdělila, že právě muž, který údajný pád starce ze žebříku nahlásil, byl v Benátkách na tamním karnevalu ještě s další osobou.

  „Právě u syna dvaapadesátiletého muže, který je prvním nakaženým, potvrdili virus Covid-19 v sobotu ráno. Šestaosmdesátiletý muž je momentálně v kritickém stavu. Je hospitalizovaný na oddělení ARO a je na přístrojích,“ informovala slovenská televize Joj.

  Zaměstnanci nemocnice šli dobrovolně do karantény

  Šestaosmdesátiletému důchodci v košické nemocnici odebrali vzorky, které budou následně analyzovány. Výsledky budou známy do dvou dnů.

  „Při ošetřování nemocného důchodce nikdo ze zaměstnanců nevěděl o cestovatelské anamnéze, kterou příbuzný vědomě zamlčel. Několik zaměstnanců nemocnice proto zůstalo dobrovolně v karanténě,“ informovala TV Joj s odvoláním na své zdroje.

  Tisková mluvčí společnosti Agel SK Martina Pavlíková slovenským médiím sdělila, že v košické nemocnici, kde muž leží, platí zákaz návštěv.

  „Důvodem je, že byl do nemocnice přijat pacient s vážnými dýchacími problémy, jeho vnuk má pozitivní cestovatelskou anamnézu,“ sdělila mluvčí.

  Matka lékařům zatajila, že byla s dcerou v Itálii

  Slovenský server Sme.sk informuje o dalším podobném případu. Na pohotovost v Nitře přišla matka s nemocným dítětem, které mělo bolesti, teplotu a kašlalo.

  Matka v nemocnici zatajila, že byla se svým dítětem v Itálii. 

  Podle výše uvedeného serveru měla matka testy na koronavirus negativní, dítě zatím testováno nebylo.

  V České republice bylo podle Ministerstva zdravotnictví k 9. březnu testováno 928 lidí s podezřením na Covid-19. U 32 osob dopadly testy pozitivně.

  Po celém světě onemocnělo koronavirem přes 110 tisíc lidí, z toho zemřely téměř 4 tisíce lidí. Nejvíce obětí hlásí Čína.

  Sever Itálie v povinné karanténě

  Z evropských států je nejhorší situace v Itálii. Tam koronaviru podlehlo více než 360 lidí, nakažených je přes 7 tisíc a na sever Itálie byla uvalena povinná karanténa, která se týká více než 16 milionů lidí. 

  Uzavřena byla kulturní zařízení i sportoviště.

  Podle serveru La Repubblica vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko).

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz