Kdo přešel na zahřívací tabák, má plíce jako nekuřák, tvrdí britská studie

Elektronická cigareta gloTM | foto: British American Tobacco, Expres.cz

Přechod na zahřívaný tabák je jako přestat kouřit, tvrdí britská studie. Lidé, kteří přestanou kouřit a přejdou z cigaret na výlučné užívání zahřívaného tabáku mohou významně snížit riziko onemocnění rakoviny.

Výsledky zaznamenané během 6 měsíců v rámci 12měsíční studie ukázaly, že úplný přechod na zahřívací tabák měl za následek statisticky významné změny v celé řadě zdravotních ukazatelů jako například snížení rizika rakoviny plic, snížení počtu bílých krvinek, zlepšení choresterolu a další.

U většiny měřených biologických ukazatelů bylo pozorované snížení biologických ukazatelů expozice u lidí užívajících prostřednictvím zahřívacího zařízení glo od společnosti BAT srovnatelné s těmi, kteří přestali kouřit úplně.

Elektronická cigareta gloTM

Dr. David O’Reilly, ředitel vědeckého výzkumu BAT, uvedl: „Jedná se o úžasné výsledky. Studie ukazuje, že kuřáci, kteří plně přejdou například na naše gloTM, mohou snížit jednak své vystavení určitým toxickým látkám, ale zároveň i riziko vzniku určitých onemocnění souvisejících s kouřením.“

Účastníky této celoroční namátkové kontrolované studie byli kuřáci ve Velké Británii ve věku 23 až 55 let v celkovém dobrém zdravotním stavu, kteří buď chtěli, nebo nechtěli přestat kouřit. Kuřáci, kteří neměli v úmyslu přestat kouřit, byli náhodně vybráni, aby buď pokračovali v kouření cigaret, nebo přešli na výhradní používání neo™, zatímco kuřáci, kteří uvedli, že chtějí přestat kouřit, dostávali nikotinovou substituční terapii a navštěvovali konzultace u osobního poradce po ukončení léčby. Byla také zahrnuta skupina „nikdy nekouřících“, která měla působit jako kontrolní skupina a nadále neužívala žádné tabákové nebo nikotinové výrobky.

Tato studie byla navržena tak, aby prozkoumala potenciál snižování rizika neo™, když se používá v reálném spíše než v kontrolovaném prostředí. Jediným zásahem byla měsíční návštěva kliniky, kde byly odebrány vzorky krve, moči a další měření. Tyto vzorky byly testovány na „biologické ukazatele expozice“ (na vybrané toxické látky z cigaretového kouře) a „biologické ukazatele potenciálního poškození“. Aby se zajistilo dodržování stanoveného postupu, byly odvykací a neo™ skupiny testovány na biologický ukazatel CEVal, který indikoval, zda účastníci nekouřili cigarety.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:54 pondělí 8. listopadu 2021. Anketa je uzavřena.

  • 17
  • 5
  • 4
  • 3
  • 1
  • 1