Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Nová hvězda Česka: Hamáček ve svetru ovládl tiskovku, poprvé jsme ho slyšeli vztekle řádit

  Včerejší tiskovka ohledně vyhlášení plošné karantény pro Českou republiku přinesla nejen nová usnesení, jimiž se nyní musejí Češi řídit, ale také představila politické špičky v trochu jiném světle. Hvězda večera je jasná: přišla v rudém svetru a začala vše dirigovat. Jan Hamáček se přes noc posunul z kategorie „nudných strejců“ mezi lídry, které Češi začínají brát vážně. Na něco takového sociální demokraté čekají už pěkně dlouho. Andreje Babiše zjevně převálcoval nabitý program a jediná žena na tiskovce viditelnou únavou nezapřela, že věnuje čas i rodině.

  Lidé na tiskovou konferenci čekali zhruba od tří odpoledne a dočkali se až hodinu před půlnocí. Před novináře nakráčelo šest lidí, přičemž každý z nich předvedl na pódiu úplně jiné „představení“. A dost zásadně se měnily role.

  Andrej Babiš (ANO) už rozhodně nebyl tím alfa samcem celé skupiny. Včera všemu šéfoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

  Šéf sociálních demokratů nic neponechal náhodě, a kdyby snad někdo z jeho intonace a řeči těla nepochopil, že to bude právě on, kdo si celou tiskovku „ukradne“ pro sebe, oblékl si ještě rudý svetr a džíny, aby se od svých kolegů co nejvíce odlišil.

  Hamáčkovi poradci mají zřejmě rádi film Báječná léta pod psa a vzpomněli si na legendární hlášku, která v něm zazní: „Není tě vidět, soudruhu.“

  Hamáček vidět byl, a to pořádně.

  Úvodní slovo si sice vzal premiér Andrej Babiš, ale už v tu chvíli bylo vidět, že se na něm náročný program podepisuje. Odpoledne rozhovor v televizi, pak jednání s českými podnikateli, kteří řeší, jak zemi aktuálně nejvíce pomoci, a na závěr dlouhé jednání vlády.

  Teprve až u otázek novinářů ukázal, co v něm je

  Babiš vlastně jen přečetl usnesení, jež vláda České republiky schválila, a dal slovo dalším. Hamáčkova exhibice přišla ve chvíli, kdy mohli politikům pokládat své otázky přítomní novináři.

  Jan Hamáček byl na tiskovce hezky výrazný, neodlišoval se přitom jen outfitem.

  Už během formulování prvního dotazu od České televize bylo zcela jasné, kdo se ujme slova. Alena Schillerová vypadala, že zrovna nese veškerou tíži světa, Adam Vojtěch zavzpomínal na studentská léta, kdy bylo třeba tvářit se, že ve třídě ani nejste, a pak vás možná učitelka nevyvolá. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zase vypadal, že něco důležitého hledá na podlaze.

  To Jan Hamáček jako by snad ani novinářku nechtěl nechat dokončit větu a po otázce se chtěl přímo vrhnout. A to se také potvrdilo, slovo si vzal okamžitě. Ministr vnitra však rázně pouze nepůsobil, ale odpovídaly tomu také jeho odpovědi a tón hlasu, poprvé jsme u Hamáčka zaznamenali něco jako „nasranost“, to když zjistil, že bude muset dospělým lidem vysvětlovat jako ve školce, co mají dělat.

  Jste dospělí, tak se dospěle chovejte!

  Na otázku, jak bude policie trestat lidi, kteří budou vstupovat do davů na Václavském náměstí, odpověděl jednoznačně.

  „Paní kolegyně, já nepředpokládám, že po tomto opatření bude na Václavském náměstí nějaký dav. To není možné,“ zněla Hamáčkova odpověď, na niž už nedokázala novinářka nijak reagovat, a nebylo to poprvé, co vyjel.

  Na dotaz, zda bude někdo kontrolovat lidi, jestli jdou do práce, nebo jinam, se už neudržel. „Prosím vás! Když jsme vám řekli, že je omezen zákaz vycházení, budete ho snad taky dodržovat! Nikdo vás nebude kontrolovat, ale my od vás očekáváme, že se budete chovat odpovědně!“ běsnil do té doby spíše zakřiknutý ministr vnitra, u něhož jste měli vždycky pocit, že ho musíte pohladit po vlasech.

  My vaše starosti chápeme, ulevíme vám

  Zatímco Hamáček ve svetru řádil u pultíku, Havlíček prakticky celé své prohlášení četl z připraveného papíru, to Schillerová k lidem promlouvala mnohem lidštěji.

  Ministryně financí Alena Schillerová vystoupila 15. března 2020 v Praze na...

  „Milí spoluobčané, psali jste nám během jednání vlády, víme, že nás nyní sledujete. (...) Děláme to pro vaše zdraví, rodiny, abychom prošli touto těžkou zkouškou všichni bez úhony,“ řekla jediná žena na pódiu a slíbila, že bude všechny pravidelně informovat jak na stránkách ministerstva, tak na svém Facebooku. Zároveň ministryně financí oznámila, že připravila stabilizační balíček a chce tak nabídnout i něco pozitivního.

  Role si politici v noci rozdělili skvěle. Babiš mluvil potichu, Schillerová lidi dojímala a Hamáček pomyslně bušil pěstí do stolu a Čechy varoval.

  Nechte mě mluvit!

  „Prosím vás o to, aby se tady nepanikařilo a lidé používali selský rozum. Češi si mají konečně uvědomit, že je tady závažná krize: 387 mrtvých denně,“ odkázal se Hamáček na údaj ohledně úmrtnosti na covid-19 ve světě.

  Další palivo přiložila pod kotel s názvem „Jan Hamáček“ novinářka, která se zeptala, jaké pokuty a tresty hrozí lidem, kteří nakazí někoho jiného.

  16.března 2020 v 00:12, příspěvek archivován: 16.března 2020 v 10:57

  Hamáček! Proč takový není častěji?

  16.března 2020 v 00:15, příspěvek archivován: 16.března 2020 v 10:58

  Hamáček, chválím za dnešek.

  „Těm lidem hrozí to, že budou nemocní a nakazí někoho jiného a on pak umře,“ začal nekompromisně Hamáček, jehož chtěla novinářka přerušit, ale on jí vzkázal, že ho má nechat domluvit. „Oni onemocní, někoho nakazí, on pak umře a oni si to pak budou celý život vyčítat. To jim hrozí, paní kolegyně!“ řádil Hamáček.

  Jakmile přímý přenos skončil, hlavní dění se přesunulo z Úřadu vlády ČR na sociální sítě, kde Češi rozebírali to, že možná máme na naší politické scéně dalšího výrazného politika.

  Hamáček minimálně ukázal, že dokáže lidi svým projevem oslovit a být přesvědčivý. Jenže jedna tiskovka skutečného politického lídra nedělá, musíme si počkat, co šéf ČSSD nabídne příště.

  A mimochodem, dost lidí se shoduje na tom, že mu ten svetr slušel.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz