Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Kalousek se na Twitteru chystal na ozbrojený odpor. Na vládu má připravené revolvery

  Miroslav Kalousek se tváří jako pohodový smíšek, ve finále ale je to spíš čertík z krabičky nebo vzteklý ratlík. | foto: Facebook Miroslava Kalouska

  Lékaři opakovaně lidem připomínají, jak je důležité si v karanténě udržovat duševní zdraví. Některé příspěvky Miroslava Kalouska (TOP 09) však dokázaly nadzvednout nejedno obočí. Bývalého ministra financí a šéfa TOP 09 pořádně naštval návrh ministra obrany Lubomíra Metnara, který se zabývá tím, jaké by měly být pravomoci vlády a premiéra během krizových situací. Podle Kalouska by takový zákon měl donutit Čechy k ozbrojenému odporu. On sám už je prý vybaven.

  Velkou vlnu emocí vyvolalo Ministerstvo obrany, které ve svém návrhu mluví o posílení pravomocí vlády na úkor Parlamentu, ovšem pouze v případě ohrožení státu. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že pokud bude Parlament neakceschopný, krizové rozhodování bude mít na starosti vláda. Pokud by ani ta nebyla funkční, rozhodoval by premiér.

  Jde o postup, který by mohl být naplněn například při živelných katastrofách nebo v případě útoku jiného státu. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) se omluvil za to, že návrh předložil právě za současné situace kolem koronaviru.

  Opozici návrh rozčílil, Andrej Babiš (ANO) i Jan Hamáček (ČSSD) potvrdili, že se projednávat nebude. Podle Jana Hamáčka je navíc haló, které se kolem toho rozvířilo, úplně zbytečné.

  „K aktuálnímu haló ohledně návrhu Ministerstva obrany na změnu krizových zákonů. Rozhodně nehrozí, že by se takto zásadní materiál projednával v nouzovém stavu. O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout,“ řekl Hamáček, který potvrdil, že dění posledních měsíců bude něčím, čím se bude muset Ministerstvo obrany zabývat, protože právě toto ministerstvo má návrh na starosti.

  „Přiznávám, že načasování vložení doporučujícího úvahového dokumentu do vládního systému bylo nešťastné, rozhodně nechci v dané situaci oslabovat moc Poslanecké sněmovny! Pokud by v budoucnu k něčemu mělo dojít, musí k tomu být široká politická shoda!“ sypal si popel na hlavu Metnar.

  Jenže ani tato prohlášení a ujištění nezabránila tomu, aby se na sociálních sítích opět rozjel Miroslav Kalousek, který tuto komunikační platformu v posledních letech hojně využívá.

  „Kdyby tohle chtěla vážně vláda prosadit, je to přesně ten okamžik, kdy v souladu s Ústavou mají občané právo postavit se na ozbrojený odpor. Pokud to vláda prosadit nechce, ať premiér okamžitě odvolá ministra Metnara,“ rozčiloval se Kalousek, přitom vláda tuto úpravu prosadit ani nemůže, protože se jedná o změnu Ústavy a tu by musel odsouhlasit také Senát, kde má většinu opozice.

  30.března 2020 v 23:20, příspěvek archivován: 01.dubna 2020 v 14:54

  Kdyby tohle chtěla vážně vláda prosadit, tak to je přesně ten okamžik, kdy v souladu s Ústavou mají občané právo postavit se na ozbrojený odpor. Pokud to vláda prosadit nechce, ať premiér okamžitě odvolá ministra Metnara. https://t.co/5cQCOAVlhx

  Nejedná se o žádný puč, na který by lidé museli reagovat se zbraní v ruce. Zákonem by se musely zabývat obě komory Parlamentu. Na návrhu už se pracuje dlouho a je běžnou praxí, že země mají připravený plán právě pro krizové chvíle, kdy je vládnoucí moc v zemi ochromena.

  Kalousek v reakci na jeden z komentářů, zda by se neváhal k lidem připojit, odpověděl: „Mám pouze tři revolvery. V takové situaci mi bude ctí stát s nimi vedle vás. Doufám ale, že k tomu nedojde. Nicméně jsem připraven.“

  31.března 2020 v 11:21, příspěvek archivován: 01.dubna 2020 v 14:58

  @kalousekm Miroslave, chápu že chcete být vidět a slyšet,ale toto už je moc . Hrajete a cilite na nejnižší pudy našich občanů a vyvoláváte v nic akorát strach v této blbé době, místo abyste se se je snažil spojit. A to jsem vůči této vládě v opozici .

  Svým výrokem Kalousek zjevně nezabodoval u všech a někteří mu dokonce museli vysvětlovat, jak se přijímají ústavní zákony a že je k nim zapotřebí ústavní většina.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz