jít naiDNES.cz

Itálie i Německo zase hrají na strunu solidarity: Chtějí přerozdělovat migranty

Italský ministr vnitra Matteo Salvini je velkým odpůrcem benevolentního přístupu, naposledy výrazně zakročil proti Carole Racketeové, kapitánce lodi neziskové organizace Sea-Watch, která do Itálie chtěla bez povolení přivézt migranty. | foto: Profimedia.cz

Obě země se potýkají s velkým náporem migrantů. V případě Itálie je to hlavně kvůli její geografické podobě a blízkosti afrických břehů, v případě Německa je pak lákadlem hlavně jeho ekonomická síla a prosperita, stejně jako donedávna otevřená náruč Angely Merkelové. Není divu, že představitelé obou zemí by rádi v této ožehavé otázce táhli za jeden provaz s ostatními členskými zeměmi Evropské unie. Těm se ale nijak zvlášť nechce.

„Potřebujeme strukturovaný a trvalý mechanismus pro přerozdělování migrantů,“ řekl italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi. Není prý možné, aby všechnu tíhu problému s migrací nesly jihoevropské země, jako je Španělsko, Řecko nebo Itálie, kam migranti přes Středozemní moře převážně míří.

„Nemůžeme už dál rozhodovat případ od případu a pokaždé hledat nějaké nouzové řešení,“ dodal.

„Musíme postupovat společně se státy, které jsou ochotné přijímat uprchlíky, ostatní země jsou i nadále zvány k tomu, aby se připojily,“ prohlásil jeho německý protějšek Heiko Maas pro německou RND TV.

Reagoval na události spojené s migranty, třeba na údajnou záchranu 40 z nich lodí Sea-Watch 3, která následně i přes zákaz zakotvila v italském přístavu. Maas vyzval k tomu, aby státy Evropské unie neodporovaly přerozdělování migrantů. Ti by se podle něj jinak utopili ve Středozemním moři. „Blokáda musí konečně skončit,“ zakončil Maas.

S tím ale kategoricky nesouhlasí italský ministr vnitra Matteo Salvini, který proti vzpupné kapitánce lodi plné uprchlíků tvrdě zakročil.

Navrhované „společenstvo ochotných“ podle očekávání příliš nenadchlo, byť jeho snahu, ve finále i snahu Itálie lze chápat. Tradičně proti jsou nejen čtyři země Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Růžové brýle přistěhovalectví a ekonomického blahobytu pro všechny sundal i bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Přerozdělování migrantů v Evropě selhalo. Bavíme se zde o myšlenkách z roku 2015, které jsou již dávno nepraktické,“ prohlásil Kurz na adresu Maasova návrhu na koalici. 

Podle Kurze by bylo mnohem lepším řešením vypořádání se s pašeráckými sítěmi a následném vracení migrantů do země jejich původu či alespoň zemí, ze kterých se do Evropy dostali. 

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat