Itálie i Německo zase hrají na strunu solidarity: Chtějí přerozdělovat migranty

Italský ministr vnitra Matteo Salvini je velkým odpůrcem benevolentního přístupu, naposledy výrazně zakročil proti Carole Racketeové, kapitánce lodi neziskové organizace Sea-Watch, která do Itálie chtěla bez povolení přivézt migranty. | foto: Profimedia.cz

Obě země se potýkají s velkým náporem migrantů. V případě Itálie je to hlavně kvůli její geografické podobě a blízkosti afrických břehů, v případě Německa je pak lákadlem hlavně jeho ekonomická síla a prosperita, stejně jako donedávna otevřená náruč Angely Merkelové. Není divu, že představitelé obou zemí by rádi v této ožehavé otázce táhli za jeden provaz s ostatními členskými zeměmi Evropské unie. Těm se ale nijak zvlášť nechce.

„Potřebujeme strukturovaný a trvalý mechanismus pro přerozdělování migrantů,“ řekl italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi. Není prý možné, aby všechnu tíhu problému s migrací nesly jihoevropské země, jako je Španělsko, Řecko nebo Itálie, kam migranti přes Středozemní moře převážně míří.

„Nemůžeme už dál rozhodovat případ od případu a pokaždé hledat nějaké nouzové řešení,“ dodal.

„Musíme postupovat společně se státy, které jsou ochotné přijímat uprchlíky, ostatní země jsou i nadále zvány k tomu, aby se připojily,“ prohlásil jeho německý protějšek Heiko Maas pro německou RND TV.

Reagoval na události spojené s migranty, třeba na údajnou záchranu 40 z nich lodí Sea-Watch 3, která následně i přes zákaz zakotvila v italském přístavu. Maas vyzval k tomu, aby státy Evropské unie neodporovaly přerozdělování migrantů. Ti by se podle něj jinak utopili ve Středozemním moři. „Blokáda musí konečně skončit,“ zakončil Maas.

S tím ale kategoricky nesouhlasí italský ministr vnitra Matteo Salvini, který proti vzpupné kapitánce lodi plné uprchlíků tvrdě zakročil.

Navrhované „společenstvo ochotných“ podle očekávání příliš nenadchlo, byť jeho snahu, ve finále i snahu Itálie lze chápat. Tradičně proti jsou nejen čtyři země Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Růžové brýle přistěhovalectví a ekonomického blahobytu pro všechny sundal i bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Přerozdělování migrantů v Evropě selhalo. Bavíme se zde o myšlenkách z roku 2015, které jsou již dávno nepraktické,“ prohlásil Kurz na adresu Maasova návrhu na koalici. 

Podle Kurze by bylo mnohem lepším řešením vypořádání se s pašeráckými sítěmi a následném vracení migrantů do země jejich původu či alespoň zemí, ze kterých se do Evropy dostali. 

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat