jít naiDNES.cz

Dost bylo migrantů: Lidé v Itálii i Francii rozhodli jasně, přidaly se i další země

Volby do Evropského parlamentu udělaly radost Marine Le Penové, radoval se i italský ministr vnitra Matteo Salvini. Příliš šťastná naopak nebyla Angela Merkelová. | foto: Koláž Expres.cz

Zatímco v Dánsku, Švédsku i Finsku skončily nacionalistické a protiimigrační strany ve volbách do Evropského parlamentu v poli poražených, ve Francii a v Itálii se radovaly z vítězství. Na vrchol je vynesla hlavně nespokojenost lidí, kterým v posledních letech vadí vládní politika a nekontrolovatelný příliv migrantů, od kterých EU dává ruce pryč.

Zemi galského kohouta sužovaly hlavně protesty hnutí tzv. žlutých vest, lidé tu vyšli do ulic kvůli politice prezidenta Emmanuela Macrona. Protestovalo se proti rostoucím cenám pohonných hmot, bydlení a plánovaným reformám, které měly dopadnout hlavně na nižší a střední třídu. Protestující žádali zastavení změn a odstoupení francouzské hlavy státu. 

Prezident a francouzská vláda od té doby již učinili několik podstatných ústupků. I přesto ve volbách do EP zvítězilo Národní sdružení Marine Le Penové. Ta promluvila o „vítězství lidu“, který si „vzal zpět moc“. Elysejský palác hodnotí výsledek jako „čestný neúspěch“. Ve Francii výrazně posílili Zelení, kteří mají na třetím místě téměř 13 procent hlasů.

V Itálii bodoval ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini. „Dnes vzniká nová Evropa, zažijeme novou evropskou renesanci, která bude založená na práci, právech a bezpečnosti,“ řekl Salvini na tiskové konferenci v Miláně. Jeho strana získala 34,3 procenta hlasů, volilo ji asi 9 milionů voličů a v Evropském parlamentu obsadí 28 křesel.

Italský vicepremiér uvedl, že s blahopřáním telefonoval Marine Le Penové, předsedkyni vítězného francouzského krajně pravicového Národního sdružení, a maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, jehož strana Fidesz v Maďarsku vyhrála se ziskem více než 50 procent hlasů. 

„S nimi chci vystavět novou Evropu,“ dodal Salvini.

Nacionalisté zazářili také v Polsku, kde ovšem nezvítězili s takovým náskokem jako v Maďarsku. 

Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského získalo hlasy 43 procent Poláků, jeho náskok před opoziční koalicí je však jen zhruba 4 procentní body. Naproti tomu Fidesz Viktora Orbána zanechal s více než 52 procenty hlasů ostatní strany za sebou o desítky bodů, nejbližším konkurentem je levicová Demokratická koalice s 16 procenty.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat