Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Zpověď islamisty, který se cvičil na zajatcích: Zabil jsem sto lidí a nelituji!

  Vydal se stejně jako spousta dalších demonstrovat proti režimu Bašára Asada, tím ale pro Syřana začalo „dobrodružství“, které si ani v nejmenším nepředstavoval. Prožil si mučení v krutých podmínkách, aby se pak přidal k radikálním islamistům a začal se mstít. Televize BBC získala exkluzivní zpověď bývalého zabijáka Islámského státu, který se svému „řemeslu“ učil na živých zajatcích a nyní má podle svých slov na kontě více než stovku obětí. A ani jedné prý nelituje.

  Když v roce 2011 vypukly protesty proti režimu Bašára Asada, Syřan z Rakky se do ulic vydal také. Byl však členem skupinky, která neměla přehnaně radikální úmysly a nikdo z ní neměl odvahu vzít do ruky zbraň.

  „Byl to úžasný pocit svobody smíšený se strachem z režimu. Cítili jsme, že jsme dělali něco, co pomůže naší zemi, co přinese svobodu, a budeme si moci vybrat jiného prezidenta než Asada,“ prozradil muž, který odmítl odhalit svoji identitu.

  Ačkoliv nebyl islámským radikálem a prý věřil „jen trochu, ale ne moc přísně“, bezpečnostní složky ho během protestů zadržely a poslaly za mříže. Předávalo si ho jedno oddělení za druhým, dostal cejch politického vězně, a dokonce se jím zabývala i státní bezpečnost. Nehorší vzpomínky má ovšem na oddělení pro kriminálníky.

  Svlékli ho a bičovali

  Tam ho totiž jeden z dozorců mučil velmi krutým způsobem. „Spoutal mi ruce řetězy a pověsil mě za ně ke stropu. Donutil mě svléknout se a pak mě posadil na koberec a bičoval mi záda. Říkal mi, že mě nenávidí a doufá, že zemřu jeho rukou,“ popsal Syřan BBC.

  „Opustil jsem oddělení ochrnutý, a když mě převezli do ústřední věznice a spatřili mě ostatní vězni, tak plakali. Přinesli mě na nosítkách. Rozhodl jsem, se že když mě bůh zachrání, tak toho, co mě mučil, zabiju. I kdyby šel do Damašku, zabil bych ho,“ dodal.

  Trénoval na zajatcích, pak se pomstil

  A slibu, který sám sobě dal, také muž dostál. Propuštěn byl po měsíci a hned poté se přidal k radikální islamistické skupině Ahrár aš-Šám. Byl poslán do syrského Aleppa, kde se učil boji se zbraněmi – s pistolí a ostřelovačskou puškou, navíc se toužil stát tichým zabijákem. A výcvik to byl neskutečně krutý. Ne však pro něj, ale pro zajatce, kteří mu sloužili jako živý terč.

  „Našimi cvičnými terči byli zajatí vojáci režimu. Většinu času se zabíjelo z motorky z pozice spolujezdce. Jelo se k autu, ve kterém byl cíl, který byl zastřelen, když nemohl uniknout,“ popsal, jak se z něho stal chladnokrevný zabiják.

  A pak přišla řada i na muže, který mu ve vězení působil muka. „Vzal jsem ho na farmu nedaleko ústřední věznice. Řeznickým nožem jsem mu uřízl ruku. Vytáhl jsem mu jazyk a ustřihl ho nůžkami. Ale pořád jsem nebyl spokojený. Zabil jsem ho, když o to prosil. Navzdory mučivým metodám jsem necítil lítost. Naopak. Kdyby ožil, udělal bych mu to znovu,“ řekl muž BBC.

  Ve službách Islámského státu

  Pro svou chladnokrevnost se vypracoval v elitního zabijáka, stal se velitelem a měl na starosti bezpečnost v Ahrár aš-Šámu. Poté, co jeho skupina ovládla Rakku a vytlačila z ní syrskou armádu, se prý však rozhodl vyměnit víru za peníze a přidal se k frontě an-Nusra, která je napojena na al-Káidu.

  Jenže zanedlouho poté Rakku ovládl Islámský stát a všechny ostatní radikální skupiny z ní vytlačil. Jeho bojovníci prý terorizovali civilní obyvatelstvo. 

  „Islámský stát je zabíjel a bral jim majetek z těch nejprostších důvodů. Když jste řekli ‚ach, Mohamede‘, zabili vás za rouhání. Stejně tak kvůli fotografování, používání mobilu, zabíjeli a znásilňovali. Obvinili například nevinnou ženu z cizoložství a nechali ji zabít přímo před jejími dětmi,“ popsal muž.

  Islámský stát si ho však jakožto zkušeného zabijáka nechtěl nechat utéct a nabídl mu, že ho z an-Nusry vykoupí. A Syřan si moc dobře uvědomoval, že by si odmítnutím podepsal rozsudek smrti, a tak se rozhodl ke kompromisu. 

  „Souhlasil jsem, ale zároveň jsem se domluvil se šéfem an-Nusry al-Abbásem, že budu dvojitým agentem. Ukázal jsem Islámskému státu přátelskou tvář, ale zároveň jsem tajně unášel jeho členy, vyslýchal je a pak zabíjel. První, koho jsem unesl, byl syrský vůdce výcvikového tábora,“ popsal.

  Ačkoliv bojovníkům Islámského státu škodil, zabil pro ně šestnáct lidí. Všechny prý pistolí s tlumičem přímo v jejich domech. Pak si ovšem uvědomil, že vůdci IS rádi zabíjejí své služebníky a nahrazují je novou krví, takže by brzy mohlo dojít i na něj. Rozhodl se proto uprchnout do Turecka.

  Spím dobře, stovky obětí nelituji

  I přesto, že ve službách radikálních islamistických skupin zabil více než stovku lidí, lítost necítí.

  „Vše, na co jsem myslel, bylo, jak utéct a přežít. To, co jsem udělal, není zločin. Když vidíte někoho, jak vytáhne zbraň a zabije vašeho otce, bratry a příbuzné, nemůžete být zticha a nic neudělat. Všechno jsem to dělal v sebeobraně,“ říká.

  „Zabil jsem více než sto lidí v bitvách proti režimu a IS a nelituji toho. Protože bůh ví, že jsem nikdy nezabil civilistu nebo nevinnou osobu. Když se podívám do zrcadla, vidím sám sebe jako prince. A spím dobře, protože každý, kdo mě kdy žádal o smrt, si ji zasloužil,“ dodal.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:49 pondělí 10. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   31
  • Trapas
   15
  • Super
   11
  • Sladký
   11
  • Cože
   10
  • Haha
   9

  Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

  Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

  Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

  Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

  USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

  Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz