Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Zpověď islamisty, který se cvičil na zajatcích: Zabil jsem sto lidí a nelituji!

  Vydal se stejně jako spousta dalších demonstrovat proti režimu Bašára Asada, tím ale pro Syřana začalo „dobrodružství“, které si ani v nejmenším nepředstavoval. Prožil si mučení v krutých podmínkách, aby se pak přidal k radikálním islamistům a začal se mstít. Televize BBC získala exkluzivní zpověď bývalého zabijáka Islámského státu, který se svému „řemeslu“ učil na živých zajatcích a nyní má podle svých slov na kontě více než stovku obětí. A ani jedné prý nelituje.

  Když v roce 2011 vypukly protesty proti režimu Bašára Asada, Syřan z Rakky se do ulic vydal také. Byl však členem skupinky, která neměla přehnaně radikální úmysly a nikdo z ní neměl odvahu vzít do ruky zbraň.

  „Byl to úžasný pocit svobody smíšený se strachem z režimu. Cítili jsme, že jsme dělali něco, co pomůže naší zemi, co přinese svobodu, a budeme si moci vybrat jiného prezidenta než Asada,“ prozradil muž, který odmítl odhalit svoji identitu.

  Ačkoliv nebyl islámským radikálem a prý věřil „jen trochu, ale ne moc přísně“, bezpečnostní složky ho během protestů zadržely a poslaly za mříže. Předávalo si ho jedno oddělení za druhým, dostal cejch politického vězně, a dokonce se jím zabývala i státní bezpečnost. Nehorší vzpomínky má ovšem na oddělení pro kriminálníky.

  Svlékli ho a bičovali

  Tam ho totiž jeden z dozorců mučil velmi krutým způsobem. „Spoutal mi ruce řetězy a pověsil mě za ně ke stropu. Donutil mě svléknout se a pak mě posadil na koberec a bičoval mi záda. Říkal mi, že mě nenávidí a doufá, že zemřu jeho rukou,“ popsal Syřan BBC.

  „Opustil jsem oddělení ochrnutý, a když mě převezli do ústřední věznice a spatřili mě ostatní vězni, tak plakali. Přinesli mě na nosítkách. Rozhodl jsem, se že když mě bůh zachrání, tak toho, co mě mučil, zabiju. I kdyby šel do Damašku, zabil bych ho,“ dodal.

  Trénoval na zajatcích, pak se pomstil

  A slibu, který sám sobě dal, také muž dostál. Propuštěn byl po měsíci a hned poté se přidal k radikální islamistické skupině Ahrár aš-Šám. Byl poslán do syrského Aleppa, kde se učil boji se zbraněmi – s pistolí a ostřelovačskou puškou, navíc se toužil stát tichým zabijákem. A výcvik to byl neskutečně krutý. Ne však pro něj, ale pro zajatce, kteří mu sloužili jako živý terč.

  „Našimi cvičnými terči byli zajatí vojáci režimu. Většinu času se zabíjelo z motorky z pozice spolujezdce. Jelo se k autu, ve kterém byl cíl, který byl zastřelen, když nemohl uniknout,“ popsal, jak se z něho stal chladnokrevný zabiják.

  A pak přišla řada i na muže, který mu ve vězení působil muka. „Vzal jsem ho na farmu nedaleko ústřední věznice. Řeznickým nožem jsem mu uřízl ruku. Vytáhl jsem mu jazyk a ustřihl ho nůžkami. Ale pořád jsem nebyl spokojený. Zabil jsem ho, když o to prosil. Navzdory mučivým metodám jsem necítil lítost. Naopak. Kdyby ožil, udělal bych mu to znovu,“ řekl muž BBC.

  Ve službách Islámského státu

  Pro svou chladnokrevnost se vypracoval v elitního zabijáka, stal se velitelem a měl na starosti bezpečnost v Ahrár aš-Šámu. Poté, co jeho skupina ovládla Rakku a vytlačila z ní syrskou armádu, se prý však rozhodl vyměnit víru za peníze a přidal se k frontě an-Nusra, která je napojena na al-Káidu.

  Jenže zanedlouho poté Rakku ovládl Islámský stát a všechny ostatní radikální skupiny z ní vytlačil. Jeho bojovníci prý terorizovali civilní obyvatelstvo. 

  „Islámský stát je zabíjel a bral jim majetek z těch nejprostších důvodů. Když jste řekli ‚ach, Mohamede‘, zabili vás za rouhání. Stejně tak kvůli fotografování, používání mobilu, zabíjeli a znásilňovali. Obvinili například nevinnou ženu z cizoložství a nechali ji zabít přímo před jejími dětmi,“ popsal muž.

  Islámský stát si ho však jakožto zkušeného zabijáka nechtěl nechat utéct a nabídl mu, že ho z an-Nusry vykoupí. A Syřan si moc dobře uvědomoval, že by si odmítnutím podepsal rozsudek smrti, a tak se rozhodl ke kompromisu. 

  „Souhlasil jsem, ale zároveň jsem se domluvil se šéfem an-Nusry al-Abbásem, že budu dvojitým agentem. Ukázal jsem Islámskému státu přátelskou tvář, ale zároveň jsem tajně unášel jeho členy, vyslýchal je a pak zabíjel. První, koho jsem unesl, byl syrský vůdce výcvikového tábora,“ popsal.

  Ačkoliv bojovníkům Islámského státu škodil, zabil pro ně šestnáct lidí. Všechny prý pistolí s tlumičem přímo v jejich domech. Pak si ovšem uvědomil, že vůdci IS rádi zabíjejí své služebníky a nahrazují je novou krví, takže by brzy mohlo dojít i na něj. Rozhodl se proto uprchnout do Turecka.

  Spím dobře, stovky obětí nelituji

  I přesto, že ve službách radikálních islamistických skupin zabil více než stovku lidí, lítost necítí.

  „Vše, na co jsem myslel, bylo, jak utéct a přežít. To, co jsem udělal, není zločin. Když vidíte někoho, jak vytáhne zbraň a zabije vašeho otce, bratry a příbuzné, nemůžete být zticha a nic neudělat. Všechno jsem to dělal v sebeobraně,“ říká.

  „Zabil jsem více než sto lidí v bitvách proti režimu a IS a nelituji toho. Protože bůh ví, že jsem nikdy nezabil civilistu nebo nevinnou osobu. Když se podívám do zrcadla, vidím sám sebe jako prince. A spím dobře, protože každý, kdo mě kdy žádal o smrt, si ji zasloužil,“ dodal.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:49 10. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   31
  • Trapas
   15
  • Super
   11
  • Sladký
   11
  • Cože
   10
  • Haha
   9

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz