Podle oficiálních odhadů žije po celém Německu na 80 tisíc lidí, kteří mají dojem, že nejsou mužem ani ženou. A tamní vláda jim velmi otevřeně vychází vstříc.
Rodiče mají například možnost po narození nechat kolonku „pohlaví“ v rodném listu dítěte nevyplněnou. Jejich ratolest se pak může v budoucnu rozhodnout, čím vlastně je.
Němci navíc mají možnost si pohlaví v rodném listu změnit zpětně. Zatím tak lze učinit jen s potvrzením od lékaře, existuje však silná iniciativa tuto podmínku změnit, protože pohlaví podle mnohých neurčují jen znaky fyzické, ale i psychické.
Snahy upravit zákony tak, aby lidem neurčitého pohlaví vyhovovaly, už ale v Německu pronikly i do školství. Agentura DPA informovala o tom, že několik obcí v okolí Mnichova uvažuje o zavedení třetích toalet, takových, v nichž by se cítili dobře i ti žáci, kteří o svém pohlaví nemají jasno.
Konkrétně se jedná o obce Pullach, Taufkirchen a Garching. V první jmenované jde zatím pouze o vizi, kterou se snaží prosadit externí poradkyně. Mnohem reálněji se však tento zvláštní nápad rýsuje ve zbylých dvou.
Server Novinky.cz s odkazem na německý list TZ upozornil, že v obci Taufkirchen nápad zřídit třetí záchody pro děti neurčitého pohlaví zkoumá architektonická kancelář. A v Garchingu je vize již dokonce suverénně zahrnuta do plánů!
Dočkáme se podobných razantních změn v genderové otázce i u nás? Česká republika zatím sice neurčité pohlaví neuznává, ve světě už ale začíná jít o celkem běžný jev. Varianta třetího, tedy neurčitého pohlaví, už existuje třeba v Rakousku, Dánsku, Portugalsku či Austrálii.