Potřebujeme evropské Guantánamo, říká kandidát do senátu „Čuňas“ Stárek

„Zní to radikálně, ale nemůžeme zároveň válčit a být v míru. Věřím v ozbrojený mír, mezi jednotlivci i mezi národy.“ Tak okomentoval František Čuňas Stárek své Patero boje proti terorismu. Disident letos kandiduje do Senátu a na svém Facebooku uveřejnil 5 zásadních věcí, které podle něj nyní musí Česko a Evropa splnit, abychom definitivně porazili teror.

1. Obnovit suverenitu No-go zón

Bodem číslo jedna je pro Stárka obnovit státní suverenitu na územích, které v minulosti imigranti přeměnili v No-go zóny (v Evropě je za takovou zónu považována např. bruselská čtvrť Molenbeek, pozn. red.), a ve kterých se snaží muslimští duchovní uplatňovat právo šaría.

Disident František Stárek má netradiční vzhled, ale i přezdívku Čuňas. Na Praze...

2. Rozdrtit Islámský stát

Nepřítelem číslo jedna je nyní Islámský stát. Musí být co nejrychleji zničen a spolu s ním i základny teroristů např. v Libyi. „Měli bychom se do tohoto úsilí aktivně zapojit a ne jen čekat, až to za nás vyřeší někdo jiný, tj. Američani,“ říká Stárek.

3. Vytvořit nadnárodní bezpečnostní databázi

Boj s terorismem je závislý na vzájemném poskytování si získaných informací. Evropa by dle Stárka měla vytvořit v nadnárodní bezpečnostní databázi, do které by měly povinnost přidávat své poznatky všechny evropské tajné služby.

Kdo je František „Čuňas“ Stárek

František Stárek patří k nejznámějším českým disidentům. Je bývalým šéfredaktorem undergroundového časopisu Vokno, za minulého režimu byl odsouzen k 5 letům odnětí svobody. Od roku 1990 pracoval pro BIS, od roku 2008 působí v Ústavu pro studium totalitních režimů. V roce 2016 oznámil kandidaturu do Senátu PČR.

4. Rozvíjet armádu ČR

Podle Stárka je dál nezbytné, aby Armáda České republiky rozvíjela a posilovala své schopnosti. „Naši vojáci musí mít potřebné nástroje k ochraně naší svobody, aby mohli účinně spolupracovat s našimi spojenci v rámci NATO.“

5. Zřídit evropské Guantánamo

Věznici pro osoby podezřelé z terorismu na základně Guantanámo americká vláda zřídila už v roce 2002. Stárek míní, že Evropa potřebuje obdobné zařízení, aby mohla získávat informace ze zadržených teroristů.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:12 neděle 13. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

  • 91
  • 31
  • 24
  • 16
  • 14
  • 10