jít naiDNES.cz

Hodí to na nepříčetnost? Eritrejec z Frankfurtu je v péči psychiatrů

Eritrejec Habte Araya, který pod vlak natlačil matku s osmiletým synem, se aktuálně nachází v péči psychologů. Bude snad prohlášen za nepříčetného? | foto: Profimedia, koláž ExpresuProfimedia.cz

Eritrejec Habte Araya strčil matku s osmiletým synem pod vlak, dítě nepřežilo. To samé se pokusil udělat i opodál stojící důchodkyni. Jenže nyní s ním není zacházeno tak, jako by byl chladnokrevným vrahem, ale spíše psychicky narušeným chudákem. Aktuálně sedí ve frankfurtské vazební věznici, kde má k dispozici třeba i halal stravu, a nachází se v péči psychologů, kteří zkoumají jeho příčetnost!

Byl dáván za příklad úspěšné integrace, pak ho prý ale začala frustrovat práce, a tak vraždil. Čin Eritrejce Arayi, který ve Frankfurtu hodil pod vlak matku s osmiletým dítětem, otřásl celým Německem.

Jak se ale zdá, alespoň zatím s migrantem, který žil od roku 2006 ve Švýcarsku, jako s chladnokrevným vrahem zacházeno není. Bild detailně popsal, jaký má Habte Araya režim ve frankfurtské vazební věznici.

Na jednu stranu má nálepku vězně, který by mohl být nebezpečný sobě i svému okolí. Sedí proto ve vypolstrované cele, kde má jen matraci a záchod. Nábytek by totiž mohl použít jako zbraň. Monitorují ho dvě kamery, díky nimž není v celé místnosti jediné slepé místo. Araya na sobě má pouze spodní prádlo, aby se nemohl například uškrtit potrhaným oblečením.

Frankfurtský vrah Habte Araya

Frankfurtský vrah Habte Araya

Na druhou stranu má k dispozici bohatý jídelníček, snídaně zahrnuje chléb s džemem či medem, na oběd může mít například halal stravu, ale vzhledem k presumpci neviny i jídlo, které mu někdo dodá z venku. Na večeři pak má chléb se sýrem či klobásou.

Eritrejec Habte Araya, který pod vlak natlačil matku s osmiletým synem, se...

Lidé nosí k místu neštěstí květiny, svíčky a plyšáky.

Araya se také aktuálně nachází v péči psychologů, kteří s ním zatím jednají jako s potenciálním psychicky narušeným člověkem. Vrah z nádraží se totiž už v minulosti léčil. A zcela reálně tak hrozí i varianta, že bude prohlášen za nepříčetného, takže by ho tvrdý trest v kriminále mohl minout.

Eritrejec Habte Araya, který pod vlak natlačil matku s osmiletým synem, se...

Případ otřásl celým Německem.

Eritrejec bude v příštích několika dnech vyšetřován psychiatrickým odborníkem, jak uvedla mluvčí státního zástupce. Ten bude určovat, jaký je jeho duševní stav, a to jak ze vzájemné komunikace, tak i z analýzy záběrů jeho chování na cele. 

Dokonce se může stát, že bude Habte Araya za tímto účelem převezen na speciální forenzní kliniku.

Fotogalerie

Komentáře