Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Ze svědka udělali vraha a lidé mu vyhrožují smrtí. Byl to běžný postup, hájí se policie

  V úterý ráno otřásla Ostravou a celou Českou republikou zpráva o útoku neznámého střelce. Policie přinášela aktuální informace na svém Twitteru, kde se rozhodla zveřejnit také fotografii podezřelého útočníka. Jenže později se ukázalo, že se nejednalo o útočníka, ale o svědka. Mezitím se však na sociálních sítích rozpoutalo ostré lynčování. Mladík, původem ze Slovenska, nyní zvažuje, že se bude s policií soudit. Fotografii totiž měli kriminalisté zveřejnit v době, kdy již mladíka s iniciálami J. S. zadrželi a vyslýchali jej.

  Po sedmé hodině ranní se v Ostravě rozpoutal zmatek a strach, poté co média poprvé přinesla informaci o vrahovi Ctiradu Vitáskovi, který ve Fakultní nemocnici Ostrava zastřelil šest lidí a další dva vážně zranil.

  Do tohoto zmatku postupně vypouštěla Policie České republiky podrobnosti o incidentu. Jedním z nich byla také fotografie mladého muže v červené bundě, kterého podezřívala z uskutečněného útoku.

  Do akce byly zapojeny stovky policistů a netrvalo dlouho a muže, jímž je mladý doktorand J. S., policie zadržela, společně s dalšími lidmi, kteří odpovídali hrubému popisu možného pachatele. Velmi rychle však kriminalisté zjistili, že pachatele nemají.

  „Policie měla informaci, že podezřelý má červenou bundu. Tak jeho společně asi s 15 lidmi z okolí zadrželi a odvezli na policii,“ svěřil se novinářům kamarád dotyčného J. S.

  Fotografie se navíc měla dostat do médií a na sociální sítě až ve chvíli, kdy mladíka policie zajistila a bylo tedy zbytečné jeho tvář zveřejňovat. 

  Snímek z bezpečnostních kamer nakonec policie ze stránek odstranila a vše upřesnila. Podle mluvčí ostravské policie Pavly Jirouškové se však nejednalo o pochybení, ale o běžný postup. 

  „Je to snaha zastavit pachatele za každou cenu. Pokud máte člověka, který je schopen popravit šest lidí naprosto chladnokrevně a pak vám odejde mezi veřejnost, je potřeba ho co nejrychleji najít a chytit se každé stopy,“ zastal se policie ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

  Záběry z policejního zásahu ve Fakultní nemocnici Ostrava.

  „Pokud odpovídal popisu a policisté si to tak na místě vyhodnotili, je to běžná taktika, se kterou se setkáváme při takovýchto situacích v celém světě,“ řekl šéf moravskoslezské krajské policie Tomáš Kužel, který zároveň poděkoval médiím za spolupráci.

  Rychlé dopadení útočníka se totiž podařilo i na základě okamžitého zveřejňování informací, které postupně vedly k jeho dopadení. Policie totiž sdílela nejen fotografii Ctirada Vitáska, ale rovněž informace o jeho autě včetně registrační značky.

  Stejný postup jako v Paříži

  Slova policejního šéfa potvrzuje například postup francouzské policie, která při útoku v Paříži roku 2015 rovněž okamžitě zveřejňovala fotografie podezřelých. 

  Útoky na sociálních sítích, jež lidé směřovali k osočenému J. S., se měly podepsat také na rodině mladého Slováka, který v Ostravě studuje.

  „Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil,“ uvedla mluvčí Technické univerzity Ostrava Petra Halíková.

  Sejít se s mladým doktorandem plánují také policejní náměstci, kteří mu rovněž chtějí nabídnout pomoc a ještě jednou se mladíkovi omluvit. „Pokud by mu někdo vyhrožoval, je tady policie od toho, abychom vyhrožování vyšetřili a zastavili,“ dodal ještě Tomáš Kužel.

  Mladý Slovák zatím odmítá s médii komunikovat, a tak zatím není jasné, zda se skutečně naplní původní informace a bude se chtít s policií soudit, nebo zda mu bude stačit omluva. 

  Fotogalerie

  Premium

  Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

  Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  Premium

  Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

  Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz