jít naiDNES.cz

Jak se žije v české sektě Dvanáct kmenů, která bije děti? Budíček v pět, výuka doma

Život na farmě Uchované semínko. | foto: permakulturacs.cz

Médii proběhla zpráva, že německá odnož sekty Dvanáct kmenů na přelomu roku trvale přesídlila do Čech. Toto uskupení je mezi lidmi známé jako „ta sekta, která bije děti“. Jak ale její členové doopravdy žijí?

Ekofarma „Uchované semínko“, nacházející se v obci Mšecké Žehrovice, patří české komunitě Dvanácti kmenů. Letos se k nim připojili také jejich němečtí bratři, kterým v jejich vlasti hrozily potíže se zákonem, především kvůli alternativnímu pohledu na výchovu potomků.

Komunita totiž má ve zvyku vzdělávat své děti doma a nijak se netají tím, že ve výchově uplatňuje také výchovný výprask nebo švihnutí nezvedeného dítka proutkem přes zadní partie. To ale německá legislativa neumožňuje a v minulosti byly dokonce členům odebrány děti. Velká část z nich už je ale zpět u rodičů.

Na farmě čas plyne jinak, než ve zbytku světa. Její obyvatelé vstávají se slepicemi a v devět hodin večer už jsou v posteli. Mezitím nijak nespěchají a v klidu se věnují převážně zemědělské práci. Komunita je totiž zcela soběstačná díky chovu hospodářských zvířat a pěstování všech potřebných plodin. Pole obdělávají po staru, pluhem taženým koňmi.

Děti se vzdělávají v komunitě od místních žen a do státní školy dochází pouze na přezkoušení. Veškerý život probíhá v rámci pospolitosti, všechny rodiny, které zde žijí, se na veškeré činnosti podílejí rovným dílem. Ve volných chvílích se věnují výrobě oděvů, produktů určených k prodeji na trhu, nebo kruhovým tancům, které vycházejí z židovské kultury.

Judaismu se podobá také jejich víra, protože se Dvanáct kmenů hlásí ke křesťanství v jeho nejranější podobě a vychází z toho, že apoštolové a Kristus praktikovali právě židovství. V mnoha rysech se podobají například americkým Amišům.

Odborníci na religionistiku se shodují, že se nejedná o sektu v pravém slova smyslu, protože zde zcela chybí rysy jakékoli manipulace a také výrazná vůdčí osoba - komunita se naopak o veškerých rozhodnutích radí. Proto se údajně jedná spíš o zbožné podivíny, praktikující netradiční životní styl.

Přestože by se tak mohlo zdát, nejde o žádnou uzavřenou komunitu. Farma je po celý rok otevřena návštěvníkům, kteří mohou zůstat, jak dlouho budou chtít. Kromě toho se zde konají různé kulturní akce, náboženské koncerty a kurzy kruhových a folklórních tanců a vyznavači alternativního životního stylu sem jezdí velmi rádi. Všelijaké esoterické a bizarní věci jsou zkrátka v kurzu. Jen si nejsme jistí, jestli je to dobře...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:02 pátek 5. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  37
 • Trapas
  19
 • Cože
  16
 • Tvl
  16
 • Haha
  14
 • Sladký
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat