Oblíbená polévka je drahý špás: Cibuli k nám vozí z Egypta i Nového Zélandu

I když se spotřeba cibule na obyvatele v Česku rok co rok snižuje, každý z nás jí ročně sní devět kilo. Aktuálně je to docela drahý špás, kilogram cibule na pultech supermarketů pořídíte za 40 korun za kilogram i víc. Bohužel cibulačka se z banánů, citronů nebo melounu špatně vaří, stejně jako pod maso na guláš se exotické ovoce moc nehodí.

Jedním z hlavních důvodů nedostatku cibule jsou loňská sucha. Zelenina z českých polí došla úplně, obchodníci se proto museli poohlédnout jinde. Bohužel ani Evropa na tom není o moc lépe a sklady často zejí prázdnotou i v okolních zemích a tradičních baštách zelinářů, jako jsou Nizozemsko nebo Francie.

Po cibuli z Nového Zélandu proto sáhl diskontní řetězec Lidl, ale i Billa, která svůj marketing staví na dodávkách z lokálních farem. Lidl kilo prodává za 40 korun, Billa za 44,90.

„Abychom uspokojili poptávku zákazníků, jsme proto nuceni cibuli odebírat i z dalších zemí mimo Evropu. Podobná situace je i u řady dalších druhů zeleniny,“ doplňuje mluvčí Lidlu Zuzana Holá. 

Tradiční české pochoutky, bez nichž se cibule zpravidla neobejde, se stávají luxusním zbožím. Zelenina, která bývala korunovou položkou, se nyní sakra prodraží. Jenže například v guláši, cibulačce nebo utopencích ji těžko nahradíte. Do obchodů sice míří naťová cibule z letošní sklizně, ta ale klasickou žlutou v kuchyni suplovat nemůže. 

Nahradit cibuli cibulovým kořením nebo bujonem v kostce, to dovede jen Jiří Babica. Na druhou stranu můžeme aktuální cibulový „marast“ vnímat i pozitivně. Kdo se může pochlubit polévkou ze suroviny, která k nám putovala 18 tisíc kilometrů přes celou zeměkouli? 

Letos navíc poměrně dost prší, a tak to zatím vypadá, že cibule bude v Česku i v Evropě dostatek, ba co víc, možná jí bude tolik, že farmáři nebudou vědět, co s ní...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 sobota 28. září 2019. Anketa je uzavřena.

  • 16
  • 15
  • 14
  • 12
  • 12
  • 11