jít naiDNES.cz

Hlavní hrdinka Výměny: Christine Collins, žena, díky které policie odkryla vraždy chlapců

Angelina Jolie hraje zoufalou matku, které policie vrátí nesprávného syna. | foto: koláž Expres.cz

Christine Collins se tehdy stalo to, čeho se nechce dožít žádná matka! Jednoho odpoledne roku 1928 dala svému synovi Walterovi peníze na kino a rozloučila se s ním. To bylo naposledy, co ho viděla. Walter zmizel. Losangeleská policie se tehdy netěšila dobré pověsti, a tak se Christine snažila umlčet tím, že jí podstrčili jiného chlapce, kterého vydávali za Waltera. Tento laciný trik zoufalá matka samozřejmě prokoukla a dál se pídila po tom, kam zmizel její syn. Díky její urputnosti se nakonec podařilo rozkrýt sérii brutálních činů páchaných na malých chlapcích. Neuvěřitelný příběh zfilmoval Clint Eastwood ve snímku Výměna v roce 2008. Co se tedy přesně stalo?

Jednoho březnového odpoledne dala Christine Collins svému devítiletému synovi drobné na kino, které bylo nedaleko jejich bydliště, a rozloučila se s ním. Tehdy ale jistě netušila, že už svého milovaného Waltera nikdy neuvidí.

Christine Collins, žena, díky které se případ zabíjení malých chlapců odkryl.

Christine Collins, žena, díky které se případ zabíjení malých chlapců odkryl.

Angelina Jolie hraje Christine Collins, ženu, které se ztratil syn a policisté...

Angelina Jolie hraje Christine Collins, ženu, které se ztratil syn a policisté jí vrátili jiného chlapce.

Walter nebyl k nalezení a místní policie se neměla čeho chytnout. Zato Christine Collins měla v hlavě spoustu otázek. Kde byl její syn? Byl naživu? Ublížil mu někdo?

Na otázky ale chyběly odpovědi a kapitánu Jonesovi, který měl případ na starosti, docházela trpělivost. Na práci losangeleských kriminalistů se snášela kritika a případ zmizelého chlapce jim reputaci nevylepšoval.

Až jednoho dne přišla zpráva, že Walter byl nalezen! Bylo to asi po pěti měsících vyšetřování a paní Collins se shledání se synem nemohla dočkat. Měl to být její nejšťastnější den po dlouhé době, o to větší na ni však čekalo zklamání, když zjistila, že nalezený chlapec její syn rozhodně není. Policie se tvářila nechápavě a snažila se ženu všemožným nátlakem přesvědčit, že se Walter za tu dobu změnil, byl týraný, povyrostl, změnil se, až Christine přesvědčila, aby si chlapce vzala na nějakou dobu domů.

Ne! Srdce utrápené matky se nedalo ošálit, přestože opravdu vypadal jako její syn.

Vlevo je skutečný Walter Collins, vpravo podstrčený Arthur J. Hutchins.

Vlevo je skutečný Walter Collins, vpravo podstrčený Arthur J. Hutchins

Angelina Jolie hraje Christine Collins, ženu, které se ztratil syn a policisté...

Angelina Jolie hraje Christine Collins, ženu, které se ztratil syn a policisté jí vrátili jiného chlapce.

Když se policii paní Collins nedařilo zacpat pusu, kapitán Jones se rozhodl přitvrdit a ženu dal zavřít do blázince, kde ji lékaři podrobovali brutálnímu zacházení. Naštěstí to netrvalo dlouho, protože „falešný“ Walter se konečně přiznal.

Podstrčený chlapec byl ve skutečnosti jedenáctiletý Arthur J. Hutchins z Iowy a byl zrovna na útěku od své nevlastní matky. Když ho vyšetřovatelé našli, tak jim po menším nátlaku odkýval, že se jmenuje Walter Collins. Chlapci se to v tu chvíli nakonec i hodilo, protože se chtěl zbavit své macechy a navíc se toužil přiblížit filmovému idolu, který v Los Angeles měl žít.

Když Christine propustili z psychiatrie, nastal v případu Walterova zmizení radikální zvrat. Přihlásila se totiž jistá Jessie Clark, která se od svého bratra měla doslechnout o násilí, které na malých chlapcích páchal strýc Gordon Northcott na jeho kalifornské farmě.

Northcottova postava byla jako vystřižená z hororu. Poté, co se jím a jeho matkou Sarah Louise začala zabývat policie, vyšlo na povrch, že má na svědomí únosy, sexuální zneužívání, mučení a následně také vraždy, se kterými mu jeho matka údajně pomáhala. Sarah policii tvrdila, že Gordon je ve skutečnosti syn jejího manžela a dcery, a on pro změnu zmiňoval, že má se Sarah sexuální poměr.

Gordon Northcott měl na svědomí únosy, bití a pohlavní zneužívání malých...

Gordon Northcott měl na svědomí únosy, bití a pohlavní zneužívání malých chlapců, které spolu se svou matkou vraždil.

Přestože podle úředních záznamů mělo být zabitých chlapců kolem dvaceti, podle zbytků těl se dvojici podařilo dokázat „jen“ tři vraždy, za které byl Northcott odsouzen k trestu smrti oběšením. Také Walter Collins měl být mezi oběťmi tohoto chorého dua, nicméně jeho tělo se nikdy nenašlo. Za jeho vraždu šla Gordonova matka do vězení.

Pro Christine Collins bohužel k uzavření případu nikdy nedošlo, neboť se nenašlo tělo jejího milovaného Waltera. Navzdory všem důkazům v ní údajně zůstávala naděje, že se její syn jednoho dne vrátí. Před popravou měl Christine poslat telegram sám Gordon Northcott. V něm jí údajně slíbil, že jí řekne pravdu, když za ním přijede osobně. Když ale k setkání došlo, Northcott se odmítal vyjadřovat a trval na své nevině.

Tím, že se nikdy nedozvěděla sebemenší detaily ze synovy vraždy, mohla v sobě dál přiživovat naději.

Gordon Northcott měl svědomí únosy, bití a pohlavní zneužívání malých chlapců....

Gordon Northcott měl svědomí únosy, bití a pohlavní zneužívání malých chlapců. Spolu se svou matkou je vraždil.

Případ paní Collins se stal odstrašujícím příkladem práce kriminalistů. Soud uznal pochybení kapitána Jonese a Christine přiznal odškodnění jedenácti tisíc dolarů za to, že se jí snažili podstrčit nesprávného chlapce. Jones ale částku údajně nikdy nezaplatil. Poslední zmínka o Christine Collins pochází z roku 1941, kdy se u soudu domáhala spravedlnosti a trvala na tom, aby jí kapitán odškodné zaplatil.

Její odkaz ale mimo jiné žije stále, a to díky filmu Výměna, který režíroval Clint Eastwood a do hlavní role Christine Collins obsadil Angelinu Jolie. Na film se můžete podívat dnes na Nova Cinema ve 22:25.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 21. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  23
 • Tvl
  16
 • Haha
  14
 • Trapas
  11
 • Sladký
  11
 • Cože
  10
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře