Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Svobodní chtějí Hřibovu rezignaci, TOP 09 zase unavuje jeho plácání, prý mají recept na Airbnb

  Zdeněk Hřib na protestní akci pod názvem Stop Airbnb řekl, co magistrát hodlá podniknout v oblasti sdíleného bydlení. | foto: MAFRA

  Bytová politika je v Praze jedním z nejvíce omílaných problémů. Její (ne)řešení může politikům přihrát, případně sebrat, cenné body a podle toho také debata v posledních týdnech a měsících vypadá. Svobodní dokonce ve středu oficiálně vyzvali primátora Zdeňka Hřiba k rezignaci, důvodem je nerespektování soukromého vlastnictví a obsazení bytu v Jindřišské ulici. Na Hřiba už útočí také jeho koaliční partneři z TOP 09, podle nichž primátor nabízí jen populistické výkřiky, nikoliv řešení.

  Když v prosinci loňského roku žádala TOP 09 odchod primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) z pozice primátora, jedním z důvodů bylo jeho blokování návrhů týkajících se družstevního bydlení. Hřib se tehdy rozhádal s radní Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) a pražská koalice zahájila dohodovací řízení, na nichž chce své neshody řešit.

  Jenže netrvalo to dlouho a TOP 09 opět primátora kritizuje a přidávají se i další.

  Hřibovu rezignaci si nyní přejí Svobodní, kteří vyhrožují tím, že pokud primátor výzvu nesplní, jejich zastupitel může vyvolat hlasování o jeho odvolání přímo na příštím jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy.

  „Jedním ze základů principu právního státu je respekt k soukromému vlastnictví. (...) Jakékoliv projevy nerespektu k soukromému vlastnictví nás od právního státu krok po kroku vzdalují. Jedním z nich je případ obsazení soukromého bytu v Jindřišské ulici skupinou aktivistů protestující proti Airbnb,“ stojí v prohlášení Svobodných, jimž vadila primátorova účast na nedávném obsazení jednoho z bytů nabízených v rámci Airbnb.

  Zdeněk Hřib však dělá vše pro to, aby nebyl s akcí nijak spojován.   

  „Páteční protest proti Airbnb v jednom pronajímaném bytu v centru Prahy jsem navštívil ze zájmu, abych se podíval, o jakou akci se jedná a jak bude probíhat. Chtěl jsem mít informace z první ruky a pobavit se s lidmi, kteří na happening přišli,“ zopakoval nám primátor, který trvá na tom, že nic oficiálně nezahajoval, přestože se tato informace v médiích také objevila.

  „Zároveň je nutné uvést, že organizátoři happeningu si byt legálně pronajali, nešlo tedy o žádné obsazení,“ pokračuje Hřib.

  Jeho kritici s tím nesouhlasí a upozorňují na to, že byt byl pronajat fyzickým osobám, nikoliv spolku Stop Airbnb. Právo užívat jej měly jen osoby, jež se s firmou dohodly, nikoliv desítky demonstrantů, kteří do bytu během víkendu proudili.

  S primátorem ohledně Airbnb nesouhlasí ani jeho koaliční partneři z TOP 09, kterým se nelíbí návrh, podle něhož by měli mít vlastníci nemovitostí zakázáno pronajímat celé byty.

  „Nikým nediskutovaná řešení primátora Hřiba zásadně odmítáme. Uvědomujeme si potřebu problematiku Airbnb řešit, proto chceme Pražanům nabídnout kvalifikovaná věcná řešení, nikoliv populistické výkřiky, které věci ve skutečnosti nepomáhají,“ říká předseda pražské topky Jiří Pospíšil. Obce by podle TOP 09 měly klást mnohem větší důraz na vymáhání již dnes platných právních předpisů.

  „Poskytovatelé krátkodobých ubytovacích služeb musí již dnes dodržovat řadu pravidel a zákonů, na jejichž vymáhání se lze zaměřit již nyní. Jedná se především o živnostenský zákon, zákon o místních poplatcích či zákon o pobytu cizinců,“ dodává ještě za TOP 09 Michal Zuna, který má v Praze 2 na starosti bezpečnost.

  Zdeněk Hřib slíbil, že zjedná nápravu.

  Vyjádření Zdeňka Hřiba jsou podle TOP 09 jen populistické výkřiky.

  Magistrát chce se změnami začít už nyní a ohlásil spolupráci s městskou policií, která bude pomáhat s řešením problémů se sdíleným bydlením.

  Strážníci budou na úřad posílat informace o incidentech, které museli v souvislosti s Airbnb a dalšími podobnými zprostředkovateli levného bydlení řešit.

  „Každý den a týden jsou obyvatelé centra omezováni na svých právech. S ředitelem MPP jsme se dohodli, že každý incident s Airbnb by měl být hlášen na příslušný úřad městské části a magistrát,“ řekla Kordová Marvanová.

  Plán TOP 09 a pražského magistrátu má však problém v tom, že pokud strážníky do domu nepustí konkrétní obyvatelé, nemají právo do něj vstoupit. Zároveň bude nutná novela zákona o cestovním ruchu.

  Počet pronajímaných bytů Airbnb ve vybraných městských částech:

  Nové Město: 2990
  Staré Město: 1476
  Žižkov: 1423
  Vinohrady: 1483
  Smíchov: 860
  Malá Strana: 588
  Holešovice: 535
  Karlín: 500

  Fotogalerie

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

  Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz