Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz

  „Dostal jsem rozkaz a zbyly jen desky.“ StB po 17. listopadu pálila archivy jako nacisté

  Jaromír Ulč byl pověřen pálením archivů Státní bezpečnosti. | foto: Paměť národa, Post Bellum

  Proběhl 17. listopad a všem bylo jasné, že je komunistickému režimu konec. Jenže archivy StB s těmi nejcitlivějšími záznamy o agentech a jejich činnosti praskaly po desítkách let ve švech. A tak komunisté, podobně jako kdysi příslušníci SS třeba v koncentračních táborech, začali panicky zahlazovat stopy a ničit důkazy. „Co se dalo, to bylo pryč, zůstaly jenom desky. Od rána do večera jsme hlídali, aby vše bylo úplně spálené,“ vzpomínal i po letech hrdý estébák Jaromír Ulč.

  Za pětačtyřicet let existence si komunistická Státní bezpečnost vybudovala hodně nechvalné renomé. A i když postupem času upustila od nemilosrdných poprav nepřátel režimu, stejně bylo hlavní náplní práce agentů pronásledovat, vydírat a získávat od lidí informace jakoukoliv cestou.

  Živil se tak třeba i major Jaromír Ulč, který strukturami StB vystoupal až do nejvyšších pozic a nikdy toho zpětně nezalitoval. Naopak, byl na svou minulost hrdý.

  „Čím jsem byl, tím jsem byl rád. Neměl jsem důvod, proč bych měl tuhle zajímavou práci opustit, protože mě to bavilo. Uspokojovalo mě to. Ta komunikace s lidmi a přesvědčování, aby mi řekli, co potřebuji. Také třeba vyhodit nějakou dezinformaci a čekat, odkud se to vrátí zase zpátky. Byla to hezká práce,“ vzpomínal Ulč v dokumentu Moje StB režiséra Mikuláše Kroupy.

  Byl to právě Jaromír Ulč, kdo dostal na bedra mimořádně důležitý úkol ve chvíli, kdy už byl pád komunistů neodvratitelný. A sice zlikvidovat mimořádně obsáhlé archivy StB, protože záznamy o agentské činnosti by samozřejmě především vysokým hodnostářům v době po revoluci mohly hodně zavařit.

  Jaromír Ulč v dobách, kdy sloužil u StB

  Jaromír Ulč v dobách, kdy sloužil u StB.

  Ve spalovnách proto skončily tuny materiálu, jejichž likvidace trvala zhruba dva týdny. 

  Zběsilá snaha komunistů zničit důkazy o zločinech režimu připomíná nacisty, kteří pálili svoje archivy zejména v koncentračních táborech, aby se k nim nedostaly postupující spojenecké armády.

  „Dostal jsem k sobě tři lidi. Obešli jsme všechny pracovníky, všechna oddělení. Co se dalo, to bylo pryč, zůstaly jenom desky. Obsah se pod mým velením převezl do blíže nespecifikované spalovny a tam jsme hlídali každý den od rána do večera, aby to bylo všechno úplně spálené. Úplně. Samozřejmě že jsme viděli, kam to všechno bude směřovat, přece svoje lidi nepředhodíme někomu jinému,“ popisoval Ulč v dokumentu.

  Pomohlo to. Celá řada se jich po revoluci zcela úspěšně zapojila do společnosti. Mnohem více teď spolupráci s režimem slízávají ti, kteří agentům StB donášeli, než právě samotní agenti.

  A Jaromír Ulč? Ten po revoluci začal podnikat v cestovním ruchu a následně si postupně pořídil několik vináren. Zemřel v roce 2016 a svědomí ho nikdy netrápilo. 

  Fotogalerie

  Premium

  Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

  Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

  Premium

  Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

  Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

  Premium

  Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

  Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz