Zpověď českého vojáka, který slouží v Mali: Viděl jsem smrt svého přítele

To je tedy příběh!(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Člen 71. mechanizovaného praporu z Hranic, který v Mali tvoří jádro české jednotky, sledoval smrt svého přítele na vlastní oči. Málokdo si dovede představit hrůzy, které tento muž musel zažít.

Vše začalo v červnu, kdy v hotelovém komplexu v Mali zaútočili džihádisté s vazbami na al-Káidu. Proti teroristům bojovali také čeští vojáci. Podle tehdejších informací zemřelo pět lidí.Podle armádního webu se čeští vojáci zapojili do odražení útoku a následného vyčištění komplexu. Jeden z hrdinů se teď svěřil se svou zkušeností.

„Vedl jsem malijskou jednotku, postup byl velice rychlý. K ochraně byl použit balistický štít. To byla jediná naše ochrana, vyjma vlastních ochranných balistických prostředků,“ cituje ČTK jednoho z vojáků 71. mechanizovaného praporu z Hranic, kteří v Mali tvoří jádro české jednotky.

Nejmenovaný hrdina také zažil, jaké to je spatřit umírat přítele. „Proti nám šla postava, pomalu a klidně. Z dálky to působilo, že jde o nějakého hotelového hosta. Až při přiblížení bylo vidět ‚ákáčko‘ (útočná puška AK-47, pozn. red.) v jeho ruce.“

A jak probíhala evakuace hotelu, který si za svůj cíl vybrali teroristé?

„Zraněné odnášeli do sanitních vozů. Děkovali nám. Většina plakala, někdo štěstím, že byl zachráněn, někdo ze strachu a hrůzy. Mnoho z nich nám následující dny přijelo na základnu poděkovat. Bylo to dojemné,“ dodal český hrdina.

Fotogalerie

Komentáře