V Pelíškách hrál roztomilého „joudu“, teď je Beran producentem a pracuje v ČT

Michael se dost změnil. | foto: Koláž Expresu

Film Pelíšky patří mezi vánoční klasiku. Kromě hereckých velikánů Miroslava Donutila či Bolka Polívky ve snímku zazářil tehdy mladičký Michael Beran (38). Co dělá dnes a proč už jsme ho v žádném megafilmu neměli možnost vidět?

Michael Beran se narodil do rodiny umělců. Otec je kytarista a hudebně založený je i zbytek jeho rodiny. On se ale rozhodl stát se hercem. A i kdyby měly být Pelíšky jediným jeho filmem, je jasné, že to bylo dobré rozhodnutí.

Poprvé se Beran před kamerou objevil v komparsu v první sérii Četnických humoresek. Účinkoval také v Městském divadle v Brně. V roce 1998 si střihl roli ve školním snímku Potkan. Rok poté ale přišel ten největší možný kariérní zlom.

Ztvárnil zvídavého a roztomilého mladíka Michala Šebka v nezapomenutelné komedii Pelíšky. 

V Pelíškách ztvárnil roztomilého a zvídavého mladíka, který byl až po uši...

V Pelíškách ztvárnil roztomilého a zvídavého mladíka, který byl až po uši zamilovaný do sousedky Jindřišky. Ta ale jeho lásku neopětovala.

Michal byl ve filmu beznadějně zamilovaný do sousedky Jindřišky. Ta ale jeho lásku neopětovala a dala přednost zdejšímu frajerovi Elienovi, na kterého začal Michal žárlit.

Michael Beran v Pelíškách zazářil. Proč ho dnes už tolik nevídáme?

Michael Beran v Pelíškách zazářil. Proč ho dnes už tolik nevídáme?

Beran si mnohé filmové fanoušky získal tím, jak autenticky dokázal zahrát nepřejícího a závistivého puberťáka, který touží nejenom po lásce, ale také po pozornosti. 

V podstatě to byla záporná postava, takový „hajzlík“, kterému na jednu stranu od srdce přejete, aby se mu škodolibé skutky vrátily, ale zároveň ho i litujete, protože je to takový neškodný a roztomilý „ťunťa“.

Například v legendární scéně, kdy k Vánocům od svého otce, kterého ztvárnil Miroslav Donutil, dostane extrémně nemoderní obuv, byste mu snad dali raději své boty, abyste mu udělali radost.

Legendární scéna z filmu Pelíšky.

Legendární scéna z filmu Pelíšky

Tehdy se zdálo, že skvělý výkon ve velice úspěšném snímku Berana vystřelí ke hvězdám. Nestalo se tak. Dva roky poté absolvoval hudebně dramatický obor na brněnské konzervatoři a v roce 2006 dokončil studium divadelního manažerství na Divadelní fakultě JAMU. Jeho filmová kariéra šla ale hodně dolů. Vlastně se dá říct, že jak rychle vylétl, tak rychle zase zmizel.

Beran se stihl objevit ve filmech Snowboarďáci, Vetřelci v Coloradu a Ro(c)k podvraťáků, což nejsou zrovna nějaká veledíla, a navíc zde hrál jen vedlejší role. Mihl se také v Ordinaci v růžové zahradě a v seriálu Poslední sezona si zahrál nadějného hokejového brankáře.

Mihl se také v seriálu Poslední sezona.

Mihl se také v seriálu Poslední sezona.

Je zajímavé, že hokeji se Beran věnuje i ve volném čase. Je členem hvězdného exhibičního týmu HC Olymp.

V současné době už ho na obrazovkách prakticky nevídáme. Důvod je prostý. Michael Beran je už spíše producent než herec.

Je zaměstnaný v České televizi, kde je veden jako výkonný producent.

Dnes je z Berana výkonný producent a pracuje pro Českou televizi.

Dnes je z Berana výkonný producent a pracuje pro Českou televizi.

Je škoda, že Michael Beran nenaplnil svůj herecký potenciál. Dobré ale je, že stále dělá to, pro co byl stvořen, „motá“ se kolem filmové tvorby. 

Pro většinu lidí zůstane hercem jedné role. To mu ale zřejmě nevadí. Je lepší být znám pro jednu roli v nezapomenutelném snímku, než se rok co rok ukazovat v céčkových filmech, které sklízí jen negativní ohlasy.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 23. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  71
 • Trapas
  18
 • Tvl
  17
 • Cože
  16
 • Haha
  14
 • Sladký
  12
Komentáře

Mohlo by vás zajímat