Komentář: Z Jarolíma je neúspěšná loutka ve hře o český fotbal

Ukážou mu palec dolů? Nebo bude pokračovat? V úterý se rozhodne, zda kouč Karel Jarolím zůstane u fotbalové reprezentace i po krachu v kvalifikaci mistrovství světa.

S Jozefem Chovancem, sparťanskou legendou a někdejším koučem národního mužstva, nemusíte vždy souhlasit. Také má asi „miliardu“ odpůrců. Ale v jednom má tenhle Čechoslovák pravdu: „Trenéra reprezentace mají vybírat ti, kteří mají zkušenosti.“Rozuměj, mluví o bývalých trenérech, odbornících. Jeho slova mají logiku, jenže ta v českém fotbale zhusta neplatí. A stejné to bude v případě Karla Jarolíma, který v úterý předstoupí před Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky a bude vysvětlovat, proč jeho svěřenci neprošli na světový šampionát, který se bude příští rok konat v Rusku.

Jarolím bude vysvětlovat, proč se celek nedostal na druhou příčku ve skupině a nehraje baráž o velký turnaj. První místo totiž bylo utopií, když máte soupeřit s famózním Německem.

Jenže v konkurenci Severního Irska, Norska či Ázerbajdžánu si Česko mělo vybojovat druhou pozici. Nezvládlo to, proto je nyní Jarolímova hlava na špalku. Bude se rozhodovat, zda mužstvo, které prošlo velkým přerodem, nachystal, aby uspělo v příští kvalifikaci o evropský šampionát, nebo je ve slepé uličce a neví kudy dál.

Názorů je tisíc, každopádně Jarolím dokázal zapracovat nové tváře – Antonína Baráka, Jakuba Jankta, Jana Bořila... Připraven by měl být po zdravotních lapáliích i zázračný útočník Patrik Schick. Na druhou stranu tým je stále jakoby bez tváře, bez velkých šéfů, nemá koule.

Trenér Karel Jarolím s fotbalisty neuspěl v kvalifikaci o mistrovství světa.

Trenér Karel Jarolím s fotbalisty neuspěl v kvalifikaci o mistrovství světa.

Mluvit se bude také o platu. Asociace je po dotační aféře bývalého šéfa Miroslava Pelty v kleštích, fotbalová vláda dozajista bude chtít, aby Jarolím slevil. Aby už nebral svých půl milionu měsíčně.

To jsou všechno fakta, jenže ta rozhodovat nebudou. V českém fotbale totiž nyní jede vyšší hra. Bojuje se o moc v době, kdy je asociace bez oficiálního předsedy. Fakticky jí šéfuje mocný místopředseda Roman Berbr, bezskrupulózní estébák. Pro něj bude Jarolím jen loutkou, byť důležitou, ve válce o to, aby asociaci ovládl i oficiálně.

Takže bude záležet na tom, co bude vyhovovat Berbrovi a jeho nohsledům. Pokud bude pro jejich plány lepší, když Jarolím zůstane, vyhozen nebude. Pokud to bude obráceně, ukáže mu nynější výkonný výbor (vlastně taková fotbalová vláda) dveře.

A to je horší než propadák národního mužstva v kvalifikaci mistrovství světa.

Fotogalerie

Komentáře