Okamura má svého guru! Zjistili jsme, koho tak rád papouškuje a proč

Česká prolhaná a zmanipulovaná média podle šéfa Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury neinformují o připravované invazi imigrantů do evropského prostoru, která se do budoucnosti chystá. Opakuje tak slova maďarského premiéra Viktora Orbána, v němž se tak trochu zhlédl. Dokonce zveřejňuje vyjádření, kde se s výrazným evropským politikem srovnává a formuluje tak, jako by ho předseda vlády sousední země snad reflektoval, nebo dokonce podporoval.

Vyhrocená rétorika a nekonečné litanie na různá populistická témata zajistila pro Tomia Okamuru výrazný volební úspěch. Populismus není třeba vnímat přímo pejorativně, protože poukazuje na reálná témata hýbající společností. Na účet předsedy SPD se však snáší kritika za to, že má prý na proklamovaných tématech pouze účelový zájem pro svůj ekonomický osobní prospěch.To ať si vyhodnotí každý sám pro sebe, ale faktem zůstává, že promyšlenými vyjádřeními buduje Okamura svoji image tak, aby působil státnicky a důvěryhodně. Coby důkaz toho může posloužit způsob, jakým se dovolává svého velkého inspirátora a vzoru Viktora Orbána. Nejde ani o polemiku k Orbánovi, ale o sebeprezentaci šéfa SPD, která může vytvářet poněkud mylný dojem.

„Děkuji maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi za názorovou podporu – chceme-li přežít jako národy, chceme-li žít bezpečně, nemůžeme si dovolit zaplavit naše země migranty z nepřátelských a nekompatibilních kultur,“ píše na svém Facebooku Tomio Okamura. Z uvedeného by se dalo vyvodit, že snad Orbán sám konkrétní Okamurovy názory nějak podporuje. Je to ovšem pouhá hra se slovíčky, ve které je marketér Tomio zručný. Pokud by ho maďarský premiér jakkoliv otevřeně podpořil, bylo by z toho jiné „haló“ v médiích i na komunikačních kanálech.

Protiargument je nasnadě – názorová podpora totiž vychází ze sdílení stejných ideologických východisek, jen formulace lídra SPD je poněkud zavádějící. Stejně jako jiná na dané téma.

„Jsem rád, že další evropský politik potvrzuje moje slova ohledně nebezpečí migrace. Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že do roku 2020 zamíří z Afriky do Evropy 60 milionů migrantů,“ napsal Okamura na webu SPD.cz.

Ani tady neudivuje tolik obsah slov maďarského premiéra tak, jako způsob formulace. Jako by Okamura Orbána nějak inspiroval a Maďar následně potvrdil Okamurovu originální doktrínu. To je ale možná zbožné přání, nikoliv realita. SPD nic nového nepřináší, jen hraje na strunu mnohokrát omletého a masou odsouhlaseného.

O servilitě Tomia Okamury vzhledem k evropskému lídrovi, jenž má, spolu se Sebastianem Kurzem, lví podíl na zablokování balkánské migrační trasy do Evropy, netřeba pochybovat, hlavě SPD evidentně imponuje.

Již v minulosti sám zaslal obdivný podpůrný dopis Viktoru Orbánovi, který, na rozdíl od případné odpovědi, nezapomněl zveřejnit. Je zřejmé, že Okamura sám sebe vidí na Orbánově úrovni. A proto ho tak rád papouškuje pro dotvrzení „vlastních“ názorů.

Fotogalerie

Komentáře