Jak se vyvíjela Okamurova zloba k migrantům a Havlovi? Před pár lety mluvil trochu jinak

Tomio Okamura je známý svými nepříliš vstřícnými postoji k imigrantům. To je poněkud překvapivé, zvláště když vezmeme v potaz, že sám do Česka přišel jako cizinec. Měl však stejné postoje odjakživa, nebo se k nim dopracoval postupně? Jeho starší texty prozrazují zajímavá fakta!

Tomio Okamura se na veřejnosti objevuje již dlouhou dobu. Ještě předtím než se stal politikem, proslavil se jako podnikatel, který prodával asijské speciality a také působil jako předsteda Asociace cestovních kanceláří. Jeho postoje se však od těch dnešních v mnohém lišily. Pokud zabrousíme do historie Okamurových výroků a jeho postů na blogu, který si vede pod serverem iDNES, zjistíme, že lídr SPD názory střídá velice často. Ale hezky po pořádku! 

Na počátku roku 2011 zveřejnil Tomio Okamura svůj novoroční projev. Mluví zde o důležitosti kvalitních státníků a vůdců pro národ, které pro něj reprezentují například Tomáš Garrique Masaryk nebo Václav Havel. „Je třeba především budovat, pomáhat a chránit hodnoty, na nichž stojí společnost. K tomu je třeba moudrost, pokora a tolerance,“ tvrdí Okamura. Jak se pokora a tolerance shoduje s jeho dnešními postoji, je záhadou. 

Přesuňme se nyní o rok dál. Je listopad 2012 a Tomio Okamura se uchází o prezidentské křeslo. A jak se zdá, zcela mění politické preference. V rozhovoru pro iDNES totiž uvedl „Komunismus je nejdemokratičtější systém, který svět poznal.“ To, že jeho hrdinou ještě před rokem byl Václav Havel, který se komunismu postavil, jaksi pozapomněl. A jak se dívá na fakt, že totalita v Česku má řadu obětí?  „Stačí se mrknout na web KSČM, a kdo chce, tak rychle příslušná usnesení najde. Komunisté se v nich nejen omlouvají všem obětem represí KSČ, ale také se od jakéhokoli násilí a diktatury distancují,“ sdělil.

Pravicové strany jsou horší než komunisti

Kromě toho se opírá také do pravicových stran nejen v Česku, ale všude po světě. Jejich jménem podle něj byly spáchány strašlivé zločiny. „Zločiny USA ve Vietnamu snesou srovnání s jakýmkoli diktátorským režimem,“ šokoval. 

Následuje další časový skok. V roce 2016 spolu se svým hnutím SPD Okamura pořádal putovní výstavu „Ukradená revoluce,“ která si kladla za cíl připomenout polozapomenuté příběhy revoluce. V jednom z nich je vykreslován Václav Havel, avšak v jiném světle, než bychom od člověka, který jej ještě před pár lety obdivoval, čekali. 

Tomio Okamura je tak trochu kam vítr, tam plášť!

Tomio Okamura je tak trochu kam vítr, tam plášť!

Tomio Okamura vyčítá Havlovi, že se nechal zvolit prezidentem opakovaně, že zavíral zbrojovky, že se obklopoval vlivnými přáteli, podváděl obě své manželky a ještě mnoho dalších věcí. Změna postoje je zde více než patrná. 

Dostáváme se však do současnosti. Je říjen 2017 a zbývají dva týdny do voleb. Tomio Okamura je lídrem SPD, strany, kterou politologové označili za extrémně pravicovou. Pryč je Okamurovo přesvědčivé tvrzení, že pravicové strany jsou horší zlo než komunisté. 

Společně se svou stranou Okamura prosazuje nejtvrdší imigrační politiku ze všech momentálně kandidujících politických stran. Jako by zapomněl, že před mnoha lety sám do Česka přišel jako ekonomický migrant s poměrně jasnou představou vyššího zisku a získání životních jistot. 

Nabízí se otázka, proč tomu tak je. Možná, že léta pohodlí a úspěchu vedla k tomu, že Tomio Okamura zapomněl, jaké to je, chtít odejít za hranice, aby si člověk alespoň trochu polepšil. Možná že zkrátka vždy volí momentálně nejatraktivnější cestu a říká lidem to, co chtějí v tu kterou chvíli slyšet. Anebo je jednoduše kam vítr, tam plášť...

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:53 10. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  17
 • Super
  11
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
 • Haha
  7
 • Cože
  6


Komentáře