Nic než výsměch. Jak to chodí za zavřenými dveřmi soudů šaría v Británii?

Ve Velké Británii funguje 85 samozvaných soudů, které se řídí právem šaría. Co se v nich děje? Ženy pláčou, sudí se jim vysmívají a určují nesmyslné rozsudky.

Dvacetiletá muslimka sedí před kleriky u jednoho ze samozvaných britských soudů islámského práva šaría.

Skoro v slzách žádá o pomoc. Žije v manželství s mužem, kterému je přes 50 a fyzicky i psychicky ji týrá. „Zachází se mnou jako se psem. Kritizuje úplně všechno, co udělám,“ vypráví.

A tím to nekončí. Pokud ji netrápí doma, cestuje - velmi často - do Tuniska, kde, jak se žena domnívá, má jednu nebo více dalších žen.

Se slzami v očích přísahá, že nic z toho vážně není její chyba. U soudu hledá možná radu, možná jenom shovívavý úsměv. A úsměv, taky dostane, bohužel je ale výsměšný - a doprovází ho otázka „A proč jste si někoho takového tedy brala?“

Právo šaría

Šaría je systém islámského náboženského práva, odvozený z náboženských zásad islámu. Je založená na výkladu islámských náboženských textů, které představují soubor Aláhových pravidel.

Tím soud končí.

Ve Velké Británii v současnosti funguje přes 80 soudů, které fungují podle práva šaría. Nejčastěji se na ně obracejí právě ženy, které žijí v nešťastných manželstvích. Muži je týrají, v případě těch z bohatých rodin i okrádají.

Od - mužských - kleriků a soudců se jim ale dostává spíš posměchu a přednášek například o tom, že sexuální násilníky je špatné trestat a mnohoženství je důležité pro zachování rodu. Ženy odcházejí s prázdnou.

Minulý týden britská vláda dostala petici za zákaz těchto soudů a bude se zabývat i prosazením zákona, aby jejich rozsudky byly kompatibilní se zákonem o rovnosti. Úplně zrušit se je ale asi nepodaří - jejich existence ve své podstatě není nelegální.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 středa 13. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 24
  • 10
  • 10
  • 7
  • 3
  • 3