Lech Walesa lhal o udávaní a choval se jako jihoamerický diktátor, říká český historik

Pokračování kauzy Walesa nadále otřásá Polskem. Desítky novinářů a historiků se na vlastní oči seznámily s dokumenty o údajné spolupráci s komunistickou tajnou službou a podle šéfa Institutu národní paměti jsou pravé.

Lech Walesa, bývalý polský prezident a symbol novodobého boje za svobodu, jejich pravost ale odmítá. „Nikdy jsem nesouhlasil se spoluprací. Nikdy jsme nenapsal žádný text a ani se nedá žádná moje výpověď brát jako donášení,“ i dnes emocionálně ujistil, že nezradil.

Dokumenty ještě nebyly podrobně zkoumány grafology, ale médii mezitím probíhá informační smršť a polská společnost je rozdělená. Kauza odráží i politický spor uvnitř Polska.

Walesa v pátek na svém blogu přiznal, že se dopustil blíže neupřesněné „chyby“. Nicméně znovu důrazně popřel, že by slídil za peníze.

Vedle rozbouřené veřejné debaty vedou historikové a politologové spor, zda měly být dokumenty zveřejněny ještě před tím, než byla stoprocentně ověřena jejich pravost.

„Lech Walesa o svazku, který na něj vedla státní policie, moc dobře věděl. V roce 1992 si ho nechal tehdejším ministrem spravedlnosti předložit. A vrátil ho v podstatě vykradený,“ řekl v dnešním pořadu Pro a Proti Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Fotogalerie

Podle něj měl Walesa v úřadu prezidenta dost času na to, aby vše uvedl na pravou míru. Místo toho prý křivě svědčil u soudu a celou dobu o spolupráci s tajnou službou veřejně lhal. Podle Blažka Walesa tvrdě útočil na historiky z Institutu, kteří museli na jeho popud dokonce odejít z práce. „Walesa od roku 1992 lhal. Kdo se mu postavil do cesty, toho urážel stylem jihoamerických diktátorů,“ dodal Blažek.

Lech Walesa po zpřístupnění dokumentů uvedl, že „prohrál“, ale jen v tom, že skoro všichni uvěřili, že jej estébáci před 46 lety nakrátko zlomili a že jakoby zrádně spolupracoval. „Není to pravda (...) zradili jste mne, a ne já vás,“ napsal ve svém blogu.

Obdobným případem v Česku byla starší obvinění ze spolupráce s StB u písničkáře Nohavici a spisovatele Kundery. Kauza Walesa má daleko závažnější dopad na polskou společnost. Jen si zkusme představit, kdyby se na české půdě našly zaprášené dokumenty, které by dokazovaly, že Václav Havel byl placený informátor estébáků.

Kauza Walesa a spolupráce s komunistickou tajnou službou podrobně zde

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:46 čtvrtek 23. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • 31
  • 14
  • 13
  • 12
  • 11
  • 9