Švédům došli policisté, vyhlašují nové no-go zóny plné nebezpečných azylantů

Podle něj Švédsko sklízí hodně shnilé ovoce svého přístupu k migrantům. | foto: reprofoto Youtube

Zapálená auta jen tak pro zábavu, vysoká pouliční kriminalita – znásilnění, loupežná přepadení i vraždy. Tak se vyznačují oblasti ve velkých švédských městech, které místní korektní úřady označují jako „obzvlášť zranitelná oblast“. Jinde v Evropě se uchytilo označení no-go zóny, tedy oblasti, kam není radno chodit. Jejich oficiální počet se nyní ve Švédsku zvyšuje.

V roce 2015 zveřejnila švédská policie seznam nebezpečných míst, kam by slušným lidem nedoporučovala chodit. Tzv. „zranitelných oblastí“ bylo 53, z toho patnáct bylo pro abnormální kriminalitu páchanou migranty klasifikováno jako „obzvlášť zranitelné oblasti“. A právě tato vysoce nebezpečná místa jsou podle švédského deníku DN nyní rozšířená o dalších osm, která na seznamu přibyla.Zóny, kam se neradi vydávají i policisté, se vyznačují nízkou sociální úrovní a nezaměstnaností, z toho vyplývající chudobou, radikalizací náboženských skupin, konkrétně islámských, a také abnormálním množstvím majetkových a násilných trestných činů. V těchto oblastech nemají Švédi co dělat, protože v nich platí zákony kriminálních skupin z řad imigrantů.

Pokud nějací původní obyvatelé v těchto místech žijí dodnes, ani už nehlásí trestnou činnost na policii, protože jim to připadne zbytečné. Ročně například uprchlické gangy zapálí stovky automobilů.

Nové no-go zóny se po již tradičně nebezpečných městech jako Malmö, Stockholm a Göteborg objevují i v dosud klidnějších, jako je Uppsala a Landskrona. Některé z těchto oblastí již mohly být jako vysoce nebezpečné klasifikovány v roce 2015, ale policie o nich neměla ještě dostatek informací. „V porovnání s minulostí jsme o mnoho moudřejší a dostali jsme se do lepšího obrazu,“ tvrdí policejní mluvčí Linda Staff.

Hlavní problém spočívá ve financování represivních složek, které mohou proti řádícím gangům účinně zasahovat. „Víme, co máme dělat, když nastanou problémy v našich zvlášť zranitelných oblastech. Abychom ale mohli správně pracovat, potřebovali bychom nejméně o sto policistů více,“ říká policejní náčelník z Malmö Stefan Sintéus.

Tamní policejní sbor je dokonce natolik úspěšný, že jedna z problematických oblastí – Seved v Malmö – by mohla v blízké budoucnosti opustit místo v nelichotivém seznamu problematických zón. Kolik jich však přibude jinde?

Fotogalerie

Komentáře