jít naiDNES.cz

Rozkopu mu vody! Rivalita legendy Nadala a rituály, kterými vytáčí soupeře

Španělský tenista Rafael Nadal (33) se stal už podvanácté králem Roland Garros. Ve finále ostře sledovaného turnaje porazil Rakušana Dominika Thiema 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 a potvrdil, že se mu neříká „antukový král“ pro nic za nic. Navíc žádný jiný tenista nedokázal na jednom z turnajů „velké čtyřky“ nasbírat tolik vítězství jako rodák z Mallorky. Podobně jako jeho úspěchy se ale v minulých letech řešila také rivalita s Federerem i jeho pověstné rituály.

Když se Rafael Nadal radoval z vítězství na French Open poprvé, bylo mu pouhých 19 let. Jeho hlavu tehdy zdobila bujná hříva, z níž zbylo už jen pár pramínků...

V období mezi dubnem 2005 a květnem 2007 Nadal na antuce zaznamenal neskutečnou sérii 81 zápasů bez porážky. Tu ukončil v Hamburku jeho celokariérový rival a zároveň asi nejlepší tenisový kámoš Roger Federer.

S Federerem se Nadal poprvé utkal v březnu 2004 ve třetím kole Miami Masters. Tehdy teprve sedmnáctiletý Španěl figurující na 34. příčce žebříčku překvapivě zvítězil nad švýcarskou světovou jedničku ve dvou sadách.

Sluší se dodat, že Federera tehdy trápilo zranění nohy.

Se svým celoživotním rivalem Rogerem Federerem.

Se svým celoživotním rivalem Rogerem Federerem

Podruhé se Federer s Nadalem střetli přesně za rok na stejném turnaji. Tentokrát se po velmi dramatické bitvě radoval Švýcar.

Celkem se Nadal s Federerem setkali ve 38 duelech. Čtyřiadvacetkrát se utkali až ve finále, z toho devětkrát v boji o grandslamový titul, což je rekord. 

Společná nadvláda a nejhezčí zápas všech dob

Lépe je na tom ve vzájemné statistice Nadal, který vyhrál 23 zápasů, velkou většinu z nich na své oblíbené antuce. Podle expertů je jejich rivalita jedním z nejsilnějších příběhů v celé historii tenisu.

Od července 2005 do srpna 2009 Federer s Nadalem figurovali na prvních dvou příčkách žebříčku ATP. Neměli tehdy konkurenci. Poté se ale ukázal talentovaný Skot Andy Murray, který Nadala z druhého místa sesadil.

Jejich patrně nejpamátnější zápas se odehrál v roce 2008 ve Wimbledonu, kde se setkali ve finále. Tento duel bývá mnohými označován za vůbec nejlepší zápas historie tenisu. Nadal tehdy po pětisetové bitvě vybojoval svůj první wimbledonský titul.

Rituály, nebo cílené zdržování?

Velkým tématem často byly také Nadalovy zvláštní rituály, jimiž Španěl baví mnoho lidí po celém světě. Některé své soupeře ale vytáčel doběla.

Nadala soupeři podezřívali z toho, že cíleně zdržuje utkání tím, že si upravuje ponožky, bouchá míčkem o zem či popotahuje trenýrky.

„Moc si tím nepomůže. Když hrajete s Nadalem, je to pro vás spíš vítaná pauza,“ říkal v minulosti český tenista Tomáš Berdych.

Takhle Nadal vypadal na začátcích své kariéry.

Nadal si rád upravuje své vlasy.

„Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se již brzy zavedla časomíra, protože s tímhle problémem se musí něco udělat,“ prohlásil zase Roger Federer. 

Nadal si před podáním často přivolá sběrače míčku, aby mu podal ručník. Poté se otře, několikrát si upraví své oblečení, vlasy zastrčí za uši a až po několika desítkách vteřin je připravený hrát. 

Já mu ty vody rozkopu!

Španěl ale rázně odmítá, že by úmyslně zdržoval hru. Je prý jakýmsi zajatcem rituálů a tyto podivné věci dělá pouze pro své vlastní „potěšení“.

Známé je například také to, že před utkáním si pečlivě rozloží plastové lahve s vodou a pije z nich v určitém pořadí. 

„Rozkopu mu je,“ sliboval v minulosti britský tenista John Lloyd. Pravděpodobně zůstalo ale jen u slibu.

Na lavičce je Nadal zase zvyklý mít vždy dvě lahve: v jedné je voda, v druhé zase energetický drink. Etikety musí mířit směrem ke kurtu.

Rafael Nadal už delší dobu patří mezi tenisové legendy.

Rafael Nadal má několik rituálů, bez kterých by nejspíše ani nemohl hrát.

Když dojde k výměně stran, Nadal zase pouze našlápne na čáru a čeká, až na druhou polovinu kurtu vstoupí jeho soupeř. Těžko odhadovat, co by se stalo, kdyby Španěl narazil na podobně pověrčivého borce...

Říká se, že podobně podivných zvyků má Nadal více než dvacet. I přestože se to někomu možná nemusí líbit, nejspíše i ty mu pomohly k tomu stát se tenisovou legendou.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat