Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Válka šéfů kvůli covidovému letu: Kejval to hodil na sportovce! Největší skandál, říká Neusser

  Filip Neusser se vysmál „soudruhům“ z ČOV. | foto: Koláž Expresu

  Český olympijský výbor (ČOV) konečně prošetřil „covidový let“ do Tokia, z něhož vyšlo šest pozitivních testů na koronavirus a několik sportovců tak nemohlo startovat na právě probíhající olympiádě. Předseda ČOV Jiří Kejval odmítl, že by došlo k systémovému pochybení, a problém svedl na neukázněné sportovce, kteří na palubě vládního speciálu nedodržovali protiepidemická nařízení. Kejval si okamžitě vysloužil kritiku od předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera, jenž členy ČOV označil za „soudruhy“.

  Kvůli „covidovému letu“ z pražských Kbel o olympiádu v Tokiu přišli cyklista Michal Schlegel, beachvolejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová a stolní tenista Pavel Širuček. 

  Všichni tvrdě dřeli pět let a chtěli na ostře sledované sportovní události světu ukázat, co dovedou. Kvůli pozitivnímu testu ale museli předčasně domů a někteří to pochopitelně velmi špatně nesli.

  „Jsem z toho všeho pořád moc zklamaná, my všichni jsme. Doufám ale, že se mi brzy podaří najít způsob, jak to vše akceptovat, a i když možná nebudu nikdy úplně smířená s tím, jak náš olympijský sen skončil, vím, že přijdou nové radosti a starosti, které moji hlavu a srdce zaměstnají,“ napsala na Instagramu Markéta Nausch Sluková.

  Deník Sport tehdy přinesl svědectví od jednoho z českých olympioniků, jenž byl minulý pátek na palubě vládního speciálu spolu s těmi, kteří měli později pozitivní test na covid-19.

  Sportovec potvrdil dřívější spekulace o tom, že se na palubě nedodržovala protiepidemická opatření.

  Roušky a respirátory prý většina cestujících hned odložila. Pochybnosti vzbudil také poslední test, který proběhl přímo na letišti před odletem. Údajně nebyl proveden důsledně.

  Český olympijský výbor před časem slíbil, že skandál ohledně „covidového letu“ detailně prošetří. 

  Na palubě neočkovaný lékař, který doporučoval kloktat ústní vodu

  ČOV byl pod palbou kritiky i z toho důvodu, že na palubě letadla seděl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, který dříve navrhoval, aby se lidé proti covidu-19 chránili kloktáním ústní vody. Právě Voráček měl být prvním nakaženým členem posádky.

  „Pochybení ČOV ale nemůže v žádném případě vyšetřovat jeho vedení! Výprava olympioniků do Tokia je hrazena z veřejných prostředků a musí se vyšetřit celé toto pochybení. Komisi by měli vést odborníci z hygienické stanice,“ reagoval koncem července nový předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser.

  Předseda ČOV Jiří Kejval nyní hodil vinu na neukázněné sportovce. 

  „Nedošlo sice k žádnému systémovému pochybení ani zásadnímu personálnímu selhání, ale porušení některých pravidel mohlo přispět ke sportovním tragédiím,“ prohlásil Kejval, který opět rozčílil svého oponenta Neussera.

  JIří Kejval je předsedou Českého olympijského výboru

  Jiří Kejval je předsedou Českého olympijského výboru.

  „Největší skandál olympiády, zmařené několikaleté úsilí medailových nadějí. ČOV sám přiznal, že nezajistil dodržení hygienických opatření. Po týdnu ‚vyšetřování‘ ČOV: Za nic nemůžeme, nikdo od nás nechyboval, nic se nestalo, vše v pořádku. Ach jo,“ povzdechl si Neusser, který pak členy Českého olympijského výboru označil za „soudruhy“.

  Filip Neusser je předsedou Národní sportovní agentury.

  Filip Neusser je předsedou Národní sportovní agentury.

  Nástupce Milana Hniličky Filip Neusser byl tím, kdo od začátku nejhlasitěji volal po tom, aby se celý skandál prošetřil. Před pár dny se ale ukázalo, že sám Neusser letěl do Tokia neočkovaný.

  Vzhledem k tomu, že jsem se na místě setkal s desítkami ministrů sportu jednotlivých zemí a jinými představiteli, vyloučil jsem v zájmu bezpečnosti našich reprezentantů jakýkoliv kontakt. Samozřejmě veškerý možný volný čas jsem se snažil trávit na sportovištích a z tribuny podporovat naše sportovce, ale nikdy jsem neporušil bezpečnostní opatření, abych jim, byť i jen na vteřinu krátce po zápase, osobně pogratuloval,“ vysvětlil Neusser pro deník Blesk.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

  Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

  Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

  Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

  Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

  Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz