jít naiDNES.cz

Hokejový Expres: Bláhová naděje na zlato se rozplynula. Proč se nelze divit?

Český zmar. Hokejisté v semifinále na Kanadu nestačili. | foto: Profimedia.cz

Doba neplodná trvá. Čeští hokejisté zase v zápase, v němž jde o medaili na mistrovství světa, neuspěli. Hokejový Expres připomíná, že se nejde divit tomu, že s Kanadou prohráli 1:5. A v neděli si zahrají s Ruskem o třetí místo. Bude to těžká šichta.

Je to chmurná bilance.

Zaprvé: Češi od roku 2012 nezískali na mistrovství světa medaili. Tuto nechutnou záležitost ještě mohou změnit. V neděli se o bronzovou medaili porvou s Ruskem, svým osudovým sokem.

Kanaďan Mark Stone otevírá skóre semifinále s Českem.

Kanaďan Mark Stone otevírá skóre semifinále s Českem.

K zápasu o třetí flek dospěl celek kouče Miloše Říhy po prohře s Kanadou. Přitom prognózy před semifinále nebyly vůbec špatné. Kanada nemá na Slovensku úplně hvězdný výběr. Spíše samé mladé naděje. Říkalo se.

Jenže i ty ukázaly Česku, že jsou na jiném levelu.

Zadruhé: Posledním českým hokejistou, který dal gól v semifinále mistrovství, byl v roce 2012 Michael Frolík. V sobotu to bylo 2563 dnů. Češi tehdy padli se Slovenskem 1:3.

Nyní v Bratislavě si na Kanadu věřili, jenže opět dojeli na sterilitu. Gól tedy nakonec dali, ale Tomáš Zohorna se trefil až vteřinu před uplynutím 54. minuty. Kanada v tu chvíli vedla 5:0, šlo prostě o gól ze zoufalství.

Patrik Bartošák vydržel v bráně jen část semifinále. Inkasoval třikrát a...

Patrik Bartošák vydržel v bráně jen část semifinále. Inkasoval třikrát a vystřídal ho Pavel Francouz.

V zápase se bohužel ukázalo, že je Kanada lepší. Nic jiného. Individuální schopnosti hráčů byly na vyšší úrovni, ostatně všichni její reprezentanti hrají NHL.

Zámořská soutěž je výrazně odskočená od evropských lig a nic na tom nemění ani epochální úspěch Finska, které se dostalo do nedělního finále výhrou nad Ruskem.

Finové přitom mají mladý tým, jen dva borce z NHL, jinak kluky posbírané z domácích zdrojů. Jenže v drtivé většině je jasné, že se právě tito hráči do NHL dostanou. Nakonec je to jejich cíl.

Semifinále s Kanadou sledoval v Bratislavě i Jaromír Jágr.

Semifinále s Kanadou sledoval v Bratislavě i Jaromír Jágr.

To Česko prostě dojíždí na stále se snižující počet hráčů nejvyšší úrovně. Nyní hraje v NHL nějakých třicet Čechů, navíc často nemají klíčové role v mužstvech.

Přitom na začátku tisíciletí jich tam hrálo více než sedmdesát. Jaromír Jágr s Dominikem Haškem byli absolutní elitou. Logicky jich pak mělo mnohem více důležité postavení, což se projevovalo také v národním mužstvu.

Nyní je to jinak.

Proto Kanada může postavit – při vší úctě – druhý až třetí výběr a vypráská Čechy 5:1.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:34 22. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  30
 • Sladký
  27
 • Super
  26
 • Tvl
  24
 • Haha
  23
 • Cože
  20
Komentáře

Mohlo by vás zajímat