Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

jít naiDNES.cz

Uvažovala, že si kvůli muži vezme život: Velký život velké herečky Květy Fialové

Květa Fialová patřila mezi naše nejkrásnější herečky. | foto: archiv

Josef Kubáník, herec a blízký přítel herečky, jež by se v září dožila 90 let, o ní napsal knihu, kterou prokládá jejími dopisy a deníky. Je v nich krutá, laskavá i cynická, velkorysá i nespravedlivá. Květa Fialová (1929–2017) se s Josefem Kubáníkem poznala v září 2008 a navázala s ním přátelství, které trvalo devět let, až do její smrti.

Můžete díky jejím deníkům říct, jak moc v průběhu života měnila své názory a postoje?

Deníky Květy Fialové byly s postupujícím věkem stále stručnější. Jako mladá si zaznamenávala takové ty dívčí pocity, kdy popisovala třeba školní léta a první natáčení, ale čím byla starší, tím byly zápisky méně emotivní. Stačilo jí napsat: Vstávám v osm, vařím kulajdu, večer do divadla, s Jarkou Adamovou jedeme zpátky a spát jdu ve 23.30.

Jak to podle vás bylo s Květiným vztahem k mužům. Na jednu stranu tvrdila, že se rozvedla s prvním manželem, protože ji nutil k sexu, ale vzápětí se zamilovala do velkého svůdce, Gustava Opočenského.

Pan Opočenský byl, jak vím z jejího vyprávění, velmi charismatický člověk, kterému podlehla nejedna žena. To, že my hned za vztahem vidíme sex, neznamená, že to tak vnímala i ona. Byla jsem blbá samaritánka, chtěla jsem Opočenského ochránit od démonů, a přitom největší démon byl on sám, řekla mi jednou. Pravda je, že Gustav Opočenský rodinu Fialových okradl a Květa tenkrát vážně uvažovala o tom, že si vezme život.

Nejšťastnější období prožila herečka, když se jí narodila vytoužená dcera...

Nejšťastnější období prožila herečka, když se jí narodila vytoužená dcera Zuzanka (na rodinném snímku s manželem Pavlem Hášou).

O jejím druhém manželovi, režiséru Hášovi, se říkalo, že je svým založením homosexuál...

Kdysi jsem o něm něco podobného četl taky a paní Květa nad tím kroutila hlavou. Pavel Háša opravdu homosexuál nebyl, ostatně v knížce je jedna vtipná historka, ve které je popsáno, co Květa udělala, když se dozvěděla, že se zakoukal do jedné pohledné paní pokladní.

Prozrazuje kniha ještě nějaké další Květiny lásky? Třeba vztah se Svatoplukem Benešem?

O Svatopluku Benešovi říkala, že byl elegantní svůdník a že byl stále ke svádění připraven. Ale byl bych nerad, aby byla kniha vnímána jako snůška drbů ze zákulisí, to by si Květa nezasloužila. Kniha je upřímným portrétem jedné velké herečky.

Jaký měla vztah ke svému šéfovi v Divadle ABC Janu Werichovi?

Jana Wericha si paní Květa vážila, ale přiznala se, že nikdy nepatřila mezi jeho nejbližší jako například Jaroslava Adamová nebo Stella Zázvorková. Byla jsem plevel, netroufla jsem si se k němu přiblížit, svěřila se mi.

Mladá Květa v roce 1946 před nástupem na brněnskou JAMU. Tehdy už měla za sebou...

Mladá Květa v roce 1946 před nástupem na brněnskou JAMU. Tehdy už měla za sebou první zkušenosti z divadelních prken.

V Divadle ABC bylo tolik krásných žen, jak spolu vycházely?

Myslím, že se dámy velmi respektovaly. Věděly o svých mouchách, ale to my o svých kolezích víme také.

Které své filmové role považovala Květa Fialová za nejlepší nebo je měla nejraději?

Nejvíc si vážila dvou svých filmů, a to snímku Jarní vody režiséra Kršky a Den sedmý, osmá noc režiséra Schorma. Ale moc dobře věděla, že lidé si ji nejvíc pamatují z Limonádového Joea nebo v poslední době z Účastníků zájezdu.

A divadelní? Předpokládám, že ty, co hrála s vámi, ale které z těch, jež hrála jako mladá?

V mládí měla ráda třeba Ibsenovu Noru, ale poté, co objevila Maude, kterou jako první hrála Marie Rosůlková, zamilovala se do ní natolik, že si chtěla splnit sen a odehrát ji ve svých osmdesáti letech tak, jak to napsal autor. Jsem šťastný, že jsem jí mohl být jejím Haroldem.

Květa Fialová po skončení studií brněnské JAMU. Už tehdy okouzlovala muže...

Květa Fialová po skončení studií brněnské JAMU. Už tehdy okouzlovala muže zasněným pohledem a nevšední krásou.

Květa měla ohromnou fantazii a vypravěčský talent. Nepodezíráte ji z toho, že si občas vymýšlela?

Ne. To je naprosto vyloučeno. Možná některé věci s odstupem popisovala trochu jinak, ale to se stává nám všem, za to může naše paměť. Každopádně vylučuji, že by vědomě lhala.

Koho mohou naštvat její výroky v knize?

Nevím, nikdy jsem o tom tak nepřemýšlel. Kniha Poslední deník Květy Fialové je o paní Květě, nikoli o kolezích, byť na každé stránce nějaké zmiňuje.

Jak se na ní začal podepisovat alzheimer? Sledoval jste ty změny?

Ano, ty změny jsme pozorovali všichni a bohužel i na jevišti. V knize popisuji jeden zásadní okamžik, který vedl k tomu, že začal vznikat onen poslední deník…

Vy jste už jednu knihu o Květě vydal. Jak moc se tato odlišuje?

Moje první kniha byla dárek k jejím 85. narozeninám a šlo spíše o zábavné historky, které jsme spolu prožili. Poslední deník Květy Fialové je mnohem obsáhlejší, hlubší, zveřejňuji v ní všechno s vědomím její dcery Zuzany, včetně doposud neznámých fotek. Na spoustě míst vás bude mrazit a na dalších se budete nahlas smát. Myslím ale, že Květa Fialová bude v tu chvíli u vás na návštěvě.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:53 pondělí 20. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

 • Super
  79
 • Tvl
  53
 • Sladký
  51
 • Trapas
  48
 • Haha
  44
 • Cože
  42

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz