Opilý Rus, který v Praze zabil dívku: Hrozí mu výjimečný trest, nikdy ho nedostane

Rusovi, který na Silvestra v opilosti přejel turistku, může hrozit i výjimečný trest. Spravedlnosti však uniká. | foto: reprofoto TV Nova

Případem ruského podnikatele Olega Gubina, který na Silvestra opilý sedl za volant a v centru Prahy zabil turistku, se nyní bude zabývat městský soud. Do hry tak vstupuje varianta, že bude bezohledný zabiják odsouzen k výjimečnému trestu odnětí svobody. Problémem však je, že Rus po složení kauce uprchl do rodné země a před spravedlností uniká. A podle bezpečnostního experta Andora Šándora je šance na jeho návrat do Čech minimální.

Opil se, sedl za volant svého luxusního mercedesu a bezohledně se řítil centrem Prahy. Když pak ruský podnikatel Oleg Gubin u Karlova náměstí předjížděl tramvaj, na přechodu smetl mladou turistku z Kolumbie, která neměla šanci náraz přežít. Pachateli pak policisté naměřili dvě promile alkoholu v krvi.

Jenže pro movitého Rusa nebylo problémem složit kauci na propuštění z vazby a krátce po zadržení už byl znovu na svobodě. Soudu nasliboval, že po celou dobu vyšetřování neopustí naši zemi, pak ovšem zmizel v rodném Rusku a před spravedlností stále uniká.

V Česku byl mezitím jeho případ předán městskému soudu, který teď Gubina stíhá jako uprchlého. A právě městský soud má na rozdíl od toho obvodního možnost pachatele soudit za zločin úmyslné obecné ohrožení, u něhož může hrozit i výjimečný trest. Při aktuální kvalifikaci Rusova činu na usmrcení z nedbalosti je přitom ve hře maximálně osm let za mřížemi.

Právě překvalifikování na závažnější formu zločinu je v tuto chvíli skutečně na pořadu dne. „Za celých třicet let jsem se s takovou jízdou, s takovou dokumentací nesetkal,“ prohlásil například státní zástupce Kamil Švec pro TV Nova na základě záběrů kamery přímo z Gubinova auta.

Šándor: Už se nevrátí!

Zásadním problémem však je, že právě hrozící překvalifikování činu výrazně snižuje šance na to, že bude Gubin v Česku spravedlnosti čelit. Je na něj sice vydán mezinárodní zatykač, jenže snad jedinou možnou variantou je, že by se rozhodl dobrovolně vrátit.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora by totiž jeho zatčení v Rusku nijak nepomohlo. „Já bych si dovolil tipnout, že šance na jeho vydání je nulová. Protože jestli se nepletu, tak Rusko zásadně nevydává,“ vysvětlil Šándor pro TV Nova. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:20 12. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  17
 • Haha
  10
 • Super
  6
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat