Rvačka Petra Macha očima experta: Proč video působí jako podvod?

Petr Mach se v sobotu večer stal pro mnohé Čechy hrdinou. Může za to video, které na svém Facebooku sdílela strana Svobodných, tu Mach vede do letošních voleb. Na nahrávce dvaačtyřicetiletý politik hravě odzbrojil agresora, který měl dotírat na jednu z dobrovolnic. Objevují se ale i hlasy, že video je podvod a bývalý europoslanec není žádný hrdina, nýbrž spíše dobrý herec. Jak incident vidí Pavel Strouhal, instruktor obranného systému kalah?

Video, které zobrazuje hrdinský čin Petra Macha, trvá pouze 12 sekund. Vše začíná tím, že údajný agresor bouchne do koše, u kterého je jedna z dobrovolnic. Během vteřiny zasáhne Petr Mach, jenž se hbitě vyhne ráně útočníka a ještě ho udeří s takovou silou, že agresor se z místa činu odbelhá. V tu chvíli nahrávka končí.Ve videu ale není zobrazeno to, co Svobodní na svém Facebooku psali. Onen agresor měl totiž údajně vulgárně urážet jednu z dobrovolnic, a kdyby Mach prý nezasáhl, tak mohlo dopadnout všechno ještě hůře.

Na sociálních sítích se objevuje mnoho lidí, kteří tvrdí, že Mach není hrdina, ale spíše dobrý herec.

Mach je Svobodnými prezentován jako hrdina. Lidé na Facebooku tomu ale příliš nevěří.

Mach je Svobodnými prezentován jako hrdina. Lidé na Facebooku tomu ale příliš nevěří.

„Pěkně sehraná předvolební scénka, obávám se ale, že to výsledky voleb nezvrátí,“ napsal například Miroslav V., s jehož názorem se ztotožnila spousta dalších diskutérů.

Redakci Expresu ale zajímalo, jak se na celý incident dívá expert na sebeobranu - Pavel Strouhal, instruktor izraelského obranného systému kalah. Ten nám sdělil, že nahrávka vypadá spíše jako podvrh.

„Pustil jsem si to několikrát. A moc skutečně to nevypadá,“ říká Strouhal. 

Mach se ukázal jako chrabrý rytíř. Pavel Strouhal to vidí spíše jako hereckou etudu.

Mach se ukázal jako chrabrý rytíř. Pavel Strouhal to vidí spíše jako hereckou etudu.

Co přesně ale zapříčinilo to, že expert na sebeobranu příliš nevěří tomu, že by Petr Mach takto hravě odzbrojil dotírajícího agresora?

„Ta rána útočníka by nejspíš vůbec nezasáhla cíl. Je vedená bez nápřahu, přesto tam je hned perfektní blok a protiúder, který trefí přesně cíl. Jak ho trefí, ale není na kameře shodou okolností vidět. Útočník, ač je agresor a měl by mít vyplavený adrenalin, se po první ráně ihned odpotácí mimo kameru. V reálu by ho spíše ta rána buďto vypnula, nebo by se nějakým způsobem snažil pokračovat.“

Petr Mach se měl ukázat jako chrabrý bojovník. Pavlu Strouhalovi video přijde spíše jako podvrh.

Petr Mach se měl ukázat jako chrabrý bojovník. Pavlu Strouhalovi video přijde spíše jako podvrh.

Podle Strouhala Macha a spol. prozradila taká atmosféra, která nenapovídala tomu, že by došlo k takto drsnému incidentu.

„Chybí tam emoce, jak v tom zápase, tak okolo. Slečna je úplně v klidu. Celé to působí moc naivně. Skutečnost bývá mnohem větší chaos a hra na náhodu. Do toho je tam připravená kamera, je klidná, nehýbe se, s natáčejícím to nic nedělá. Probíral jsem to i s kolegy a mají vesměs stejný názor,“ vysvětlil Expresu Strouhal.

Fotogalerie

Komentáře