Ztráta paměti a trauma! Nikola z nehody u Obrnic si podle rodičů na nic nevzpomíná

  •   11:08
  • diskuse

Nikola V. trpí po nehodě ztrátou paměti. | foto: Expres Koláž

Nikola V., která na rozdíl od své kamarádky Nikoly B. přežila děsivou nehodu u Obrnic, byla ve středu propuštěna z nemocnice do domácího ošetřování. Vyhráno však ještě nemá ani zdaleka. Podle informací deníku Blesk trpí totiž dívka ztrátou paměti!

Informaci, že Nikola V. utrpěla ztrátu paměti, svěřil deníku Blesk zdroj blízký rodině zraněné dívky. „Rodiče jsou šťastní, že to přežila, a věří, že i paměť se jí vrátí. Pak prý může dostat šok. Říkali jim to doktoři. Pochopte, že dceru chrání před vším zvenčí. Byli u nich i z nějaké autoškoly, zda jim poskytnou to video. Táta před nimi zabouchl dveře,“ uvedl.Amnézie neboli ztráta paměti může být způsobena buď fyzickým poraněním mozku při nehodě, nebo psychickým rozrušením. „Při dopravních nehodách je to obvyklé, nebo když jde o otřesný zážitek. Až časem se paměť vrátí,“ uvedla odbornice v oboru psychiatrie Džamila Stehlíková.

Po úrazu mozku utrpěl ztrátu paměti například napadený český zpěvák Michal Hrůza, jehož útočník v baru několikrát uhodil. Po náročné operaci strávil 13 dní v umělém spánku a poté, co se probudil, nevzpomínal si ani na to, že se mu narodila druhá dcera. Na incident samotný a dění bezprostředně kolem něj si nevzpomíná dodnes.

Jak dlouho bude popsaný stav u dívky trvat, však nikdo nemůže odhadnout. Může jít o dny, týdny i měsíce. Jakmile se dívce paměť vrátí, dá se očekávat, že se dostaví šok z toho, co prožila. Ten obvykle trvá 1–3 dny a poté se člověk pomalu může začít s novou okolností ve svém životě vyrovnávat. To se obvykle podaří nejdřív po několika měsících. Proces je však pro zdravý duševní vývoj člověka naprosto nezbytný.

Nezbývá tedy než doufat, že se Nikola V. brzy zotaví a otřesný zážitek ji sice poučí, avšak nebude bránit v dalším životě.

Fotogalerie


Komentáře