Krutý osud Karla Štědrého: Smrt manželky, rakovina a porevoluční pád

Jakým životním nástrahám musel čelit Karel Štědrý? | foto: Reprofoto: CSFD/Profimedia

V pátek zarmoutila umělecký svět zpráva, že Karel Štědrý trpí Alzheimerovou chorobou. Té se snaží statečně čelit, stejně jako dalším životním útrapám, které mu osud připravil. Musel se vyrovnat s předčasnou smrtí nejbližšího a nejen s tou. Jak se popral s porevolučním uměleckým nezájmem?

Pražský rodák Karel Štědrý se narodil jako druhorozený syn do učitelské rodiny. Ačkoliv od útlého věku spolu s bratrem Ivanem tíhl k hudbě, doma mu jeho zálibu příliš neschvalovali.Hlavně maminka chtěla, aby šel na železniční fakultu. Muzicírování se jí nelíbilo: „Říkala, že je to studium na Vysoké škole železniční hrozně výhodné. Jízdenky že budu mít zdarma pro celou rodinu, pražce na topení a tak,“ vzpomínal s úsměvem na tehdejší rodinnou situaci Štědrý v pořadu 13. komnata.

Titul inženýra získal, dal si ale předsevzetí, že tuhle profesi v životě dělat nebude. A nedělal.

Nešťastný konec v Semaforu

V roce 1958 navázal spolupráci s Jiřím Šlitrem a Jiřím Suchým. Společně přešli do vznikajícího Divadla Semafor. Od té doby se věnoval pouze divadlu a zpěvu. Účinkoval přitom nejen v Semaforu, ale i v Rokoku, na estrádách, v rozhlase a v televizi.

Odchod ze Semaforu však nebyl příliš šťastný. Když totiž opouštěl soubor Waldemar Matuška a Eva Pilarová, dal impulsivně výpověď přímo na jevišti.

S Waldemarem Matuškou vystupoval Karel Štědrý v Semaforu.

S Waldemarem Matuškou vystupoval Karel Štědrý v Semaforu.

„Říkal jsem si: Hergot, Walda s Evou odchází, pořád vystupujeme ve třech, tak tam přeci nezůstanu. Měl jsem zkrat a řekl jsem, že odcházím taky. Jirka se na mě nechápavě podíval a pak mi napsal dopis, že si myslí, že jsem mu to měl říci dříve než na tom jevišti,“ uvádí Štědrý.

Odpověděl mu po 40 letech. Text zněl: „Promiň, že se ozývám tak pozdě. Teď už s rozvahou dospělého člověka vím, že nebylo korektní, co jsem udělal, a velice se ti za to omlouvám.“

Smrt osudové lásky

S první ženou Janou se Karel seznámil na plovárně v Podolí. Šlo o osudovou lásku. On měl 18 let, ona byla starší a rozvedená. Čtyři roky spolu chodili a dva roky ji ze strachu tajil rodičům. Potom však otěhotněla a byla ruka v rukávě. Vzali se.

Manželství bylo šťastné. Jana porodila Karlovi dvě dcery, které získaly jméno podle písní ze Semaforu: Zuzana a Tereza. Šťastná léta však přerušila nemoc.

Jana onemocněla rakovinou. Léčba trvala asi rok. Zatímco ona bojovala, Karel se pečlivě staral o holky. Poté zpěvákova manželka zemřela.

Karel Štědrý byl v mládí velice pohledný.

Karel Štědrý byl v mládí velice pohledný.

„Jana pro mě byla žena na celý život. Počítal jsem s ní. Nikdy bych se s ní nerozvedl. Po tom dvacetiletém manželství jsem ovdověl. Terezce bylo 13, Zuzce 18 a já se stal mámou i tátou dohromady,“ se slzami v očích vzpomíná Štědrý.

Rozhodl se však nevzdat to. Oženil se podruhé, byl to však podle svědectví jeho dcer krok vedle. Údajně je měla dokonce jeho nová žena několikrát přetáhnout deštníkem po zádech. Manželství nebylo šťastné a brzy se rozpadlo.

Vzplanutí k lásce kamaráda

Třetí a poslední manželkou se mu stala Eva Štědrá. Seznámil se s ní na plese zahradníků. Přestože ona tam přišla s Karlovým kamarádem, potají si začali telefonovat.

S Manželkou Evou má Karel syna.

S Manželkou Evou má Karel syna.

Zamilovali se a brzy přišly zásnuby. Den před svatbou se manželé dozvěděli, že čekají společného potomka. Syna. S Evou žijí společně dodnes.

Ze zpěváka podnikatelem

Po revoluci čekalo Karla Štědrého umělecké prázdno. Nabídky nechodily, a tak se vrhl do podnikání. Začal v Česku provozovat nápojové automaty.

Zpočátku šlo však o velkou dřinu. Jelikož si na podnikání půjčil přes milion a půl korun, neměl na údržbáře. Automaty si opravoval sám.

Karel Štědrý v roce 1997

Karel Štědrý v roce 1997

„Kolegové ze showbyznysu mi tehdy říkali: A nestydíš se, když tě lidi vidí u automatu s kýblema? Já se nestydím, odpovídal jsem,“ tvrdí zpěvák.

Ani z hlediska zdraví se s ním život nemazlil. Dvakrát musel čelit zhoubnému nádoru a bojuje také se srdcem. Před pár lety ho dokonce operoval sám doktor Pirk.

Zpěvák po operaci tlustého střeva v roce 2001. Lékaři mu odoperovali zhoubný nádor.

Zpěvák po operaci tlustého střeva v roce 2001. Lékaři mu odoperovali zhoubný nádor.

Teď mu život komplikuje nevyléčitelná Alzheimerova choroba. Ustojí její ataky?

Fotogalerie

Komentáře