Paroubek pro Expres o krizi: „Ať ČSSD vede do voleb Zaorálek, ne Sobotka!“

Sociální demokracie by podle Paroubka neměla měnit předsedu, ale volebního lídra. Místo Sobotky by jím měl být Zaorálek. | foto: koláž Expres

Expremiér a někdejší předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek se zájmem sleduje vývoj kolem dění ve své bývalé domovské straně, stejně jako okolnosti rozhodnutí svého nástupce Bohuslava Sobotky, podat demisi.

Jak vnímáte, jako bývalý předseda ČSSD, události posledních dní a hodin v sociální demokracii?Beru to jako politický boj, který přešel ze strany premiéra Sobotky a sociální demokracie do nějaké aktivní fáze. Vždycky, když je někdo aktivní, tak na něj ti druzí reagují, a to je vždycky pozitivní, když reagují na vás, a ne vy na ně. Mohlo by to přinést nějaké politické body. Koaliční strany se musí domluvit na nějakém novém řešení, myslím, že se bude řešit bez Sobotky a bez Babiše.

Má Sobotka skutečně podporu členů, jak to vypadalo podle vystoupení vedení na tiskové konferenci?

Tak ono těm členům nic jiného nezbývá, než aby tu podporu předsedovi dali. Teď jde o to, aby je vedl do bitvy, a aby ta bitva byla pokud možno úspěšná nebo alespoň taková, která ty politické body přinese.

Podrží lidé jako Lubomír Zaorálek nebo Milan Chovanec Bohuslava Sobotku, nebo pro sebe vytěží maximum a sáhnou po lákavých příležitostech, které se jim nyní nabízejí? Co se ve straně bude dít?

Myslím si, že by mohlo pomoci, kdyby se změnil ne předseda, ale volební lídr, změnil se styl. Takže kdyby se volebním lídrem stal kupříkladu Lubomír Zaorálek, stranu by to posunulo. Kdyby ovšem bylo vše rychle, dobře a profesionálně provedeno za souhlasu členů ČSSD, ne jestli se začnou hádat jako obvykle.

Jak podle vás vnímá poslední události Hrad?

Pro Miloše Zemana je to příležitost být státotvorný státník. Necelý rok před prezidentskými volbami nepůjde cestou úřednické vlády svých kamarádů, nechtěl by poškodit své vyhlídky být znovuzvolen prezidentem nějakými nečekanými skandály. On stojí o podporu voličů jak ANO, tak voličů ČSSD.

Podpoří nakonec sociální demokraté v prezidentské volbě Miloše Zemana?

Asi by bylo moudré, kdyby sociální demokracie Miloše Zemana podpořila. Ne snad z nějakého nadšení, ale aby se identifikovala s názorem svých příznivců.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:20 1. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  21
 • Sladký
  13
 • Cože
  11
 • Haha
  9
 • Tvl
  9
 • Trapas
  8


Komentáře