Proč a jak se otužovat?

Již staří Řekové kladli důraz na zdraví člověka a ze stejného období pocházejí také první zmínky o otužování, které je skvělým tréninkem pro naše srdce a cévy, obecně známé pod pojmem kardiovaskulární systém. Pravidelné otužování pomáhá tomuto systému lépe pracovat, posiluje jej a připomíná mu, jak správně reagovat na teplotní výkyvy. Vyzkoušejte LEKCE OTUŽOVÁNÍ v Balance Clubu Brumlovka! Více na konci článku!

Proč se otužovat?

1) Otužování kromě toho, že se vám po čase sníží pocit vnímání chladu jako něčeho nepříjemného, má i spoustu výhod pro udržení vašeho zdraví. Celkově by se dalo říci, že pravidelné a kontrolované vystavování se chladu zvýší naši resilienci.

2) Zlepší se funkce našeho imunitního systému, tedy budeme mnohem méně nemocní.

3) Pravděpodobně se nám zvýší i množství hnědého tuku. Hnědý tuk je aktivní hmota, která zvyšuje naši teplotní resilienci, viz výše.

4) Zúžení cév v důsledku chladu a následná vasodilatace vytrénuje náš kardiovaskulární systém, který se tak stane mnohem odolnější. Cévy totiž mají také svaly (jejich výstelka je tvořena hladkou svalovinou, kterou však nemůžeme vůlí ovládat). A je třeba trénovat je, jako když chodíte do posilovny pracovat na vašich břišních svalech. Těmito svaly v cévách se sice nepochlubíte na plovárně, ale jejich pravidelným trénováním zlepšíte funkci kardiovaskulárního systému a pravděpodobně si prodloužíte život.

Rady a tipy doc. Jany Jaklové Dytrtové

Pokud se rozhodnete otužovat, blahopřeji. Učinili jste první krok k tomu, abyste za pár měsíců, a když vydržíte, tak i za pár let, byli zdravější, vytrvalejší a více jste si uvědomovali své tělo. Otužování má však svá pravidla a je třeba, aby vás někdo zkušený a ideálně ověřený alespoň ze začátku úskalími otužování provedl. Vzpomeňte si na Hanse Selyeho, kterému během jeho experimentů zemřelo mnoho laboratorních zvířat vystavených nadměrnému stresu v podobě chladu, vysoké teploty, hladovění apod.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
22020
9485