Proč a jak se otužovat?

Již staří Řekové kladli důraz na zdraví člověka a ze stejného období pocházejí také první zmínky o otužování, které je skvělým tréninkem pro naše srdce a cévy, obecně známé pod pojmem kardiovaskulární systém. Pravidelné otužování pomáhá tomuto systému lépe pracovat, posiluje jej a připomíná mu, jak správně reagovat na teplotní výkyvy. Vyzkoušejte LEKCE OTUŽOVÁNÍ v Balance Clubu Brumlovka! Více na konci článku!

Pojďme na to

Pravidlo první

Při otužování postupujeme individuálním tempem (raději pomaleji), nasloucháme potřebám našeho těla.

Pravidlo druhé

Důležitá je pravidelnost. Jedině tak si totiž vytvoříme návyk a nebudeme mít problém otužování zařadit do běžné denní rutiny, jako je např. čištění zubů.

Pravidlo třetí

Během otužování je důležité také správně dýchat. Zejména aktivní zapojování mezižeberních svalů dokáže zvýšit teplotu tělesného jádra. Jedna z nejznámějších technik dýchání během otužování je tzv. Wim Hofova metoda (WHM). Jedná se také o techniku nejlépe prostudovanou a vědecky zdokumentovanou.

Platí, že většina z nás neumí správně dýchat.

Často totiž ve snaze neustále stahovat břišní svaly dýcháme velmi mělce pouze do hrudníku (zejména ženy). Proto je dobré se soustředit na prohloubení našeho dechu, které správně vedeme do břicha až do prohnutí bránice. Může nám v tom pomoci např. představa nafukujícího se a vyfukujícího se míče v břiše.

Pravidlo čtvrté

Otužování je dobré dělat ve skupině. Jednak se budete vzájemně podporovat, ale také se kontrolovat a pomáhat si. V severských zemích, např. ve Finsku, je otužování společně se saunováním kulturním rysem, je to i styl života a sociální událost.

Mladé maminky si chodí společně se svými dětmi popovídat nejen na dětské hřiště, ale i do sauny. Pánská víkendová jízda se často odehrává v lesích u jezera pokrytého ledem. Nutno uznat, že ve Finsku a jiných severských zemích lidé celkově působí mnohem zdravěji a šťastněji.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
15850
16946