Proč a jak se otužovat?

Již staří Řekové kladli důraz na zdraví člověka a ze stejného období pocházejí také první zmínky o otužování, které je skvělým tréninkem pro naše srdce a cévy, obecně známé pod pojmem kardiovaskulární systém. Pravidelné otužování pomáhá tomuto systému lépe pracovat, posiluje jej a připomíná mu, jak správně reagovat na teplotní výkyvy. Vyzkoušejte LEKCE OTUŽOVÁNÍ v Balance Clubu Brumlovka! Více na konci článku!

Naše moudré tělo

Během evoluce lidstva se však vyvinula celá řada mechanismů, které nám pomáhají chlad zvládat. Jednou z těchto adaptací je zvýšené množství hnědého tuku. Hnědý tuk se ve zvýšeném množství vyskytuje u každého donošeného novorozence a pomáhá mu vyrovnat se s teplotním přechodem z dělohy do vnějšího prostředí. Spalováním hnědého tuku vzniká značné množství tepla bez třesu. Právě postupným otužováním lze dosáhnout zvýšení obsahu hnědého tuku v našem těle. Až budete mít na talíři vánočního kapra, povšimněte si hnědé tkáně v okolí páteře. Toto je právě hnědý tuk, který kaprovi pomáhá přežít chladné zimní měsíce.

Co je vlastně otužování?

Otužování není nic jiného než postupné přivykání našeho těla chladu, které vede k adaptaci na chlad. Samozřejmě každá adaptace má své limity související s biologickým nastavením lidského druhu. Každý z nás má i určité genetické dispozice k otužování v rámci genetické variability lidské populace. Často můžeme slýchat: „Já jsem spíše teplomilný typ.“ „Ano, to je možné. I já to o sobě říkám. Nicméně by to rozhodně neměla být výmluva. Naše tělo dokáže vydržet opravdu mnoho a umí se adaptovat většinou více, než si my sami dovedeme připustit,“ vysvětluje Jana Dytrtová.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
21875
10149