7 rekordních silnic světa

Většina silnic je úplně obyčejná a spojuje jedno místo s druhým. Některé si ale zaslouží trochu naší pozornosti.

Nejnebezpečnější silnice
Jedná se o jednu z mála cest, která spojuje bolívijskou oblast Yungas s hlavním městem La Paz. Šířka větší části této komunikace je pouhých 3,2 metru. Bylo odhadnuto, že se zde každoročně zabije 200 – 300 lidí. Na místech, kde k nehodám došlo, jsou umístěné křížky. Nebezpečnost silnice způsobila, že se stala oblíbenou turistickou atrakcí, zvláště pro cyklisty na horských kolech, protože je zde 64 km dlouhý úsek kontinuálního sjezdu.

Nejdelší silniční tunel
Lardalský tunel je silniční tunel dlouhý 24,5 km spojující města Lardal a Aurland v kraji Sogn og Fjordane v Norsku, cca 220 km severozápadně od Osla. Byl otevřen v listopadu 2000. Zajímavostí je, že bere v úvahu stresovou zátěž, jíž jsou vystavováni řidiči jedoucí dlouhými tunely. Tubus tunelu rozdělen na čtyři části třemi příčnými tunely, které narušují jednotvárnost hlavního tubusu. „Tunelové kapsy“, tj. rozšíření prostoru v tunelu na 30 m poskytují rozptýlení a umožňují řidičům odpočinek. Tato místa jsou záměrně přesvětlena tak, aby mohl organismus opticky-světelně relaxovat. Kupodivu se v tunelu neplatí mýtné.

Nejvyšší silniční viadukt
Francouzský Viadukt Millau je zavěšený most se sedmi betonovými pilíři a osmi mostními poli. Jedná se o nejvyšší most v Evropě a druhý nejvyšší na světě. Vlastní mostovka je ocelová a váží 36 000 tun. Délka mostu činí 2 460 m. Pilíře mají velmi rozdílnou výšku. Ta se pohybuje od 77 do 246 metrů. Nejvyšší pilíř převyšuje spolu s věží nad vozovkou svojí výškou i Eiffelovu věž. Veřejnosti slouží od roku 2004 a je na něm vybíráno mýtné, které má splatit náklady vynaložené na jeho výstavbu.

Nejvýše položená silnice
Podle většiny zdrojů se nejvyšší průsmyk světa Marsimik La nachází v oblasti Ladak indického státu Džammú, mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Některé zdroje uvádějí jinou výšku, než oficiálních 5 582 m, v samotném průsmyku je cedule ukazující dokonce 5 777 m. K cestě do této nejvýše položeného průsmyku světa sice potřebujete povolení, neměl by ale být problém ho získat. Přednost mají ovšem místní obyvatelé. Do průsmyku se dostanete vozem s pohonem na všechna čtyři kola či na motorce. Určitě se sem ale nevydávejte bez předchozích zkušeností z podobných terénů!

Nejklikatější silnice
Tou je proslulá ulice Lombard Street v San Francisku. Tuto silniční ulici, která je jinak dlouhá několik kilometrů, tvoří v podstatě jen zatáčky. Úsek dlouhý ani ne 200 metrů má celkem 1 440° zatáček, tedy přeneseně čtyři celé kruhy. Vznikla v roce 1922 za účelem snížit 27% stoupání kopce, se kterým měla tehdejší auta problémy. Dnes je to jednosměrka ve směru ze západu na východ, tedy z kopce a je tu doporučená rychlost 8 km/h.

Nejrovnější silnice
Opakem Lombard Street je dálnice 10 v Saúdské Arábii, která spojuje dálnice 75 a 95. Původně vznikla nikoliv jako spojnice měst, ale jako soukromá silnice krále Fahda. Je dlouhá 240 km, je v podstatě úplně rovná. Cesta z jednoho konce na druhý trvá přibližně dvě hodiny. Král Fahd si ale asi s rychlostními limity své vlastní dálnice moc hlavu nelámal, a tak jí zcela jistě zvládl projet mnohem rychleji.

Nejvyšší silniční most
Na konci roku 2016 byl v jihozápadní Číně otevřen nejvyšší most na světě. Zavěšen je nad říčním kaňonem Ni-čou ve výšce 565 metrů a jeho výstavba přišla na zhruba jednu miliardu jüanů (3,8 miliardy Kč). Stavba mostu Pej-pchan-ťiang trvala tři roky. Most, který má čtyři jízdní pruhy, je dlouhý 1,34 kilometru a cestu mezi provinciemi Jün-nan a Kuej-čou zkrátí ze čtyř na jednu hodinu.Chcete vědět, v čem nám automobilky nejvíce lžou? Jaká jsou nejlepší rodinná SUV nebo co prozradí kontrola laku?

Podívejte se do aktuálního čísla časopisu Motor, právě na stáncích!

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
8885
3911