10 fascinujících prvotin ve světě motorismu (možná jiné, než myslíte)

Na světě už nežije jediný člověk, který by zažil dobu bez aut. První auto vzniklo v roce 1769, což už je zatraceně dlouhá doba. Oblast motorismu má ale spoustu dalších, zajímavých prvenství.

10. - První zaznamenaná krádež automobilu. Ukradli Peugeota!
První krádež automobilu se odehrála ve Francii, konkrétně v Paříži. Bylo to v červnu roku 1896, kdy byl odcizen Peugeot barona nizozemského původu, De Zuylena. Zlodějem byl automechanik z továrny, kde si baron nechával vůz opravit. Naštěstí byl automechanik s vozem polapen ve městě Asnieres, které není od Paříže zase tak vzdálené a vůz byl navrácen právoplatnému majiteli.

09. - První smrt při automobilové nehodě
První člověk byl při automobilové nehodě usmrcen 17. srpna 1896 v Londýně. Nehoda se stala poblíž Crystal Palace a zemřela při ní Bridget Driscollová, když byla přejeta vozem a její lebku rozkřápl jiný projíždějící vůz, zatímco byla na zemi. Řidič (Arthur Edsell), který smrt způsobil, byl zaměstnancem Crystal Palace a dělal vyhlídkové projížďky po terase Crystal Palace. Bridget Driscollová zrovna přecházela silnici, když do ní narazil vůz jedoucí rychlostí 6 kilometrů v hodině. Ano, i taková rychlost může očividně lidi zabít. Pokud vás tedy přejede jiné auto, zatímco jste sražení na zemi...

Pokračujte na další stránku!08. - První benzinové auto
V roce 1883 sestavil sedmadvacetiletý Edouard Delamare-Deboutteville úplně první benzínem poháněný vůz. Motivací mu bylo najít nějakou kvalitní alternativu k transportu koňmi pro přádelnu svého otce. Pomáhal mu mechanik otce, Charles Malandin. Modifikovali stacionární spalovací motor a přidělali ho na čtyřkolový vozík s brzdou.

07. - První masově produkovaný vůz
První masově vyráběné vozy se objevily v USA. Šlo o Oldsmobile, kterého se vyrábělo více než 10 kusů týdně. První uvedení na veřejnosti proběhlo v dubnu 1901. Mimochodem, v Čechách jsme nebyli zase tak pozadu. V roce 1906 se u nás už pohybovalo okolo dvou stovek prvních vozů. Abychom se ale vrátili k Oldsmobile. Do konce roku 1901 už jezdilo 433 vozů a tohle číslo vzrostlo na 5508 za další tři roky.

Pokračujte na další stránku!06. - První autorádio
První rádio určené do vozu bylo vytvořeno, aby pasovalo do dveří Ford Model-T. Vyrobil ho osmnáctiletý George Frost, prezident středoškolského rádiového klubu v Chicagu. Stalo se tak v květnu 1922. V listopadu téhož roku byla první rádia instalována do limuzín společnosti Daimler. Instalaci zajišťovala telefonní společnost Marconi.

05. - První registrační značky
První SPZtky byly představeny ve Francii 14. srpna 1893 díky zákonu, ve kterém stálo: "Každý motorový vůz bude mít kovovou značku a čitelně zapsané jméno a adresu majitele a také specifické číslo použité při registraci povolení. Tato značka bude na levé straně vozu a nesmí být nikdy zakrytá." Toto pravidlo nejprve platilo jen pro Paříž, 30. září 1901 už po celé Francii.

Pokračujte na další stránku!04. - První semafory
První silniční semafor byl nainstalován na křižovatce na rohu Bridge Street a New Palace Yard u Parliament Square v Londýně. Fungovat začal 10. prosince 1868. Instalaci zařídila metropolitní policie, aby měli politici snadnější přístup k parlamentu vozem. Semafor byl z otočné lampy, kde se měnily barvy z červené na zelenou. Nefungovalo to automaticky, někdo jí musel otáčet. Moc se to nelíbilo obyvatelům Londýna, kteří semafor považovali za způsob, jak si elita může pokračovat v životě na vysoké noze, zatímco obyčejní lidé... Musejí stát na červenou. Šlo o jediný semafor v Londýně až do jeho odstranění v roce 1872. Než se semafory vrátily do Londýna, trvalo to dalších 50 let.

03. - První dopravní značky
První značky se objevily jako spousta dalších motoristických prvotin ve Velké Británii. Bylo to v prosinci 1879. Byly nainstalovány u Bicycle Union a skládaly se s dřevěného stožáru, na kterém byla smaltovaná železná deska s varováním: "Pro cyklisty - pozor, tento kopec je nebezpečný." První dopravní značka určená pro motoristy vznikla v roce 1901 v Gloucesteru. První standardizované značky (bílá a červená, trojúhelníkové a kulaté tvary) vznikly v roce 1909 ve Francii.

Pokračujte na další stránku!02. - První parkovací hodiny
První parkovací hodiny vynalezl Carlton Magee, editor nejčtenějších Oklahoma City Newspaper. Magee byl předsedou výboru, který byl v roce 1933 založen, aby vymyslel, jak přísněji kontrolovat parkování ve městě. Vytvořil tedy společnost Dual Parking Meter Company (jmenovala se tak, protože měla dvojí účel - kontrolovat parkování a vydělávat) a první parkovací hodiny nechal nainstalovat 16. července 1935.

01. - První opravdová benzínka
První benzínovou čerpací stanici začala provozovat firma Automobile Gasoline Co., kterou založili Harry Grenner a Clem Lessing z amerického St. Louis, v roce 1905. Benzín čerpali pomocí zahradních hadic připojených do cisteren. První čerpací stanice fungující na podobném principu jako dnes provozovala firma Standard Oil of California v Seattle v roce 1907.

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
19441
11124