Výplody Jakuba Jandy nemají s odbornou prací nic společného, shodují se odborníci

 •   13:07
 • diskuse

Dneska je už Janda respektovaný evropský politik mladé generace. | foto: reprofoto Facebook

Jakub Janda je jedním z nejhorlivějších facebookových komentátorů politického dění. Denně vyplodí několik příspěvků, které se snaží prezentovat jako odborné analýzy. Práce mladíka, který se představuje jako zástupce ředitele think tanku Evropské hodnoty ale mají podle odborníků s vědeckou prací pramálo společného.

Pětadvacetiletý Jakub Janda kromě hříchů z mládí, kdy účinkoval v pornofilmu pro homosexuály, vešel ve známost jako politický komentátor a zástupce ředitele think tanku Evropské hodnoty. Podle skutečných expertů ale jeho práce nemá s odbornou analýzou nic společného.Skupina odborníků Fakulty sociálních věd UK, Ústavu mezinárodních vztahů, Metropolitní univerzity Praha a z Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřila na práci Jakuba Jandy a jeho Evropských hodnot.

Akademici Jan Daniel, Ondřej Ditrych, Jan Ludvík, Dagmar Rychnovská, Michal Smetana, Benjamin Tallis, Tomáš Weiss a Jakub Záhora byli velmi překvapeni, že Jandou prezentované analýzy nesplňují ani základní kritéria pro odborný text.

„Maskované ideologické projevy ve spojení s oslňující mediální (sebe)prezentací jsou pro vystupování Evropských hodnot příznačné. Byť se jejich úsilí ‚bránit liberální demokracii‘ může na první pohled jevit chvályhodné, zvolené způsoby bohužel pouze přispívají k neutěšenému stavu veřejné debaty o bezpečnosti,“ okomentovali odborníci Jandovu práci pro server Lidovky.cz.

Odborníci Jandovi vytýkají, že není schopen kritického přístupu k problematice, ale pouze si vybere argumenty, které se mu hodí a ty následně prezentuje jako odborný text. Podle expertů se ale jedná spíše o ideologicky podbarvené katastrofické úvahy.

Další velkou výtkou je pak skutečnost, že v textech Evropských hodnot jsou často cizí myšlenky vydávány bez přiznání autorství za vlastní. To je pro Jandu, který byl během studia sám usvědčen z plagiátorství, příznačné. Za analytika se tak vydává pětadvacetiletý maturant z gymnázia s bakalářským titulem ze soukromé vysoké školy, jehož odbornost je přinejmenším pochybná.

Nejhorší je podle expertů přístup Evropských hodnot k uprchlické problematice. Jako experti mají být oslovováni lidé z nesouvisejících oborů jejichž názory jsou následně prezentovány jako expertní stanovisko. Pokud naopak Janda s některými názory nesouhlasí, označí je za propagandu nebo je zcela ignoruje.

V závěru svého článku odborníci apelují na to, aby odborná práce, která se tak sama nazývá, byla opravdu odborná, což v současné chvíli rozhodně není.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:07 7. března 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  60
 • Super
  37
 • Trapas
  25
 • Sladký
  21
 • Tvl
  14
 • Cože
  7


Komentáře